streda , 23 septembra 2020
Home / SVET / V Čiernej hore sa konajú parlamentné voľby, najväčšiu šancu má strana prezidenta Djukanoviča

V Čiernej hore sa konajú parlamentné voľby, najväčšiu šancu má strana prezidenta Djukanoviča

30.8.2020 (Webnoviny.sk) – V Čiernej Hore sa dnes konajú parlamentné voľby. Zhruba 540-tisíc voličov si môže vybrať medzi prozápadne orientovanou Demokratickou stranou socialistov či opozíciou, ktorá sa prikláňa k Rusku a Srbsku.

Za prvé dve hodiny prišlo odovzdať svoj hlas 14 percent voličov, čo je dvakrát viac ako za rovnaký čas v predchádzajúcich voľbách pred štyrmi rokmi.

Podľa predvolebných prieskumov sa najväčšie šance v parlamentných voľbách dávajú práve strane prezidenta Mila Djukanoviča, no tá pravdepodobne nepriláka toľko voličov, aby mohla vládnuť sama.

Srbská cirkev vraj zasahuje do volieb

Belehrad a Moskva podľa Djukanoviča nechcú, aby sa Čierna Hora orientovala smerom na politiku západného sveta a chcú jej zabrániť vo vstupe do Európskej únie.

Djukanovič poznamenal, že evidentné snahy proti nemu a jeho vláde vyvíja hlavne srbská pravoslávna cirkev v Čiernej Hore. Srbský prezident Aleksandar Vučič poprel obvinenia, že Srbsko ako blízky spojenec Ruska zasahuje prostredníctvom médií a cirkvi do volieb v Čiernej Hore.

Protivládne protesty zo strany Srbov

Zákon o majetku cirkvi vyvolal mesiace protivládnych protestov zo strany Srbov, ktorí predstavujú asi 30 % zo 620-tisícovej populácie Čiernej Hory.

Tí obviňujú vládu Djukanoviča, že právny predpis poslúži na zabavenie majetku srbskej pravoslávnej cirkvi. Čiernohorskí predstavitelia s tým však nesúhlasia.

Počas ostatných parlamentných volieb v roku 2016 Čierna Hora zmarila pokus o štátny prevrat, ktorý organizovali dvaja ruskí vojenskí spravodajskí dôstojníci.

Viac k témam: parlamentné voľby, protivládne protesty, štátny prevrat, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – V Čiernej hore sa konajú parlamentné voľby, najväčšiu šancu má strana prezidenta Djukanoviča © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opatrenia proti COVID-19 sa v Británii sprísnia, týkajú sa krčiem, reštaurácii aj zápasov

Prípady nákazy vírusom sa každých sedem dní zdvojnásobujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *