streda , 28 októbra 2020
Home / KULTÚRA / Film a TV / Zomrel Pavel Branko, uznávaný filmový kritik a prekladateľ sa dožil 99 rokov

Zomrel Pavel Branko, uznávaný filmový kritik a prekladateľ sa dožil 99 rokov

24.8.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 99 rokov zomrel slovenský filmový publicista, kritik a prekladateľ Pavel Branko. Jeho osobnosť pripomenie v pondelok 24. augusta večer o 22:05 relácia Anjeli strážni na Dvojke. V tlačovej správe o tom informoval PR manažér Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Filip Púchovský.

Pavel Branko sa narodil v talianskom Terste, ale vyrastal na Slovensku neďaleko Hnúšte. Vyštudoval v Bratislave gymnázium a dva semestre na Slovenskej vysokej škole technickej. V rokoch 1942-45 bol politicky väznený v Bratislave, Nitre, Leopoldove a Mauthausene. Po vojne pôsobil ako prekladateľ na voľnej nohe a neskôr ako filmový publicista na voľnej nohe prispieval do mnohých slovenských, českých, ale aj zahraničných periodík.

Branko patrí k významným osobnostiam modernej slovenskej kultúry a je autorom mnohých publikácií z oblasti slovenskej kinematografie. Ako prvý na Slovensku sa začal systematicky zaoberať teóriou non-fiction filmu.

V roku 1997 získal čestný doktorát na Vysokej škole múzických umení. Je držiteľom mnohých ocenení, medzi inými Zlatá kamera, Slnko v sieti za celoživotné dielo, Cena ministra kultúry či Cena Slovenských filmových novinárov. V roku 2015 mu bolo udelené vyznamenanie Pribinov kríž II. stupňa.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Pavel Branko, uznávaný filmový kritik a prekladateľ sa dožil 99 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Premiéru novej bondovky znova odložili, Nie je čas zomrieť ovplyvnil koronavírus

Pre pandémiu presunuli kinodistribúciu snímky až na apríl 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *