štvrtok , 3 decembra 2020
Home / Veda a technika / Vedci skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, momentálne je najrýchlejšia v celej galaxii

Vedci skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, momentálne je najrýchlejšia v celej galaxii

15.8.2020 (Webnoviny.sk) – Vedci nedávno skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, ktorá sa pohybuje neuveriteľne vysokou rýchlosťou. Obieha okolo čiernej diery Sagittarius A* v strede našej galaxie. Výskumníci vypočítali, že spomenutá hviezda S4714 sa pohybuje na úrovni ôsmich percent rýchlosti svetla, čo predstavuje 24-tisíc kilometrov za sekundu.

Čierna diera Sagittarius A* už nejaký čas vykazuje väčšiu aktivitu ako iné oblasti Mliečnej dráhy. Hviezdu S4714 preto vedci momentálne považujú za najrýchlejšiu v celej galaxii. Pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) vyvinie na obežnej dráhe rýchlosť 7,66 km/s.

S4714 je potvrdením teórií o existencii hviezd, o ktorých astronómovia špekulujú už približne dve desaťročia. Domnievajú sa, že v okolí čiernych dier sa môže nachádzať viac podobných telies, ktorých rýchlosť sa zvyšuje v dôsledku príťažlivých síl. Niektoré sú podľa vedcov možno ešte rýchlejšie ako S4714.

Viac k témam: hviezda, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, Mliečna dráha
Zdroj: Webnoviny.sk – Vedci skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, momentálne je najrýchlejšia v celej galaxii © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Americké ministerstvo spravodlivosti zažalovalo Google, dôvodom je porušovanie hospodárskej súťaže

Google tvrdí, že ľudia jeho služby používajú preto, že si to vybrali, a nie preto, že by k tomu boli nútení alebo by nedokázali nájsť alternatívy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *