štvrtok , 26 novembra 2020
Home / EKONOMIKA / Informatika / Hackeri žiadajú za vrátenie údajov výkupné, dilemu o zaplatení riešili aj slovenské a české firmy

Hackeri žiadajú za vrátenie údajov výkupné, dilemu o zaplatení riešili aj slovenské a české firmy

6.8.2020 (Webnoviny.sk) – Čoraz viac obetí napadnutých ransomvérom, ktorý blokuje prístup k dátam a umožňuje útočníkom žiadať za opätovné sprístupnenie výkupné, sa vydieračom rozhodne zaplatiť.

V ostatných 12 mesiacoch riešilo tento problém aj 15 % slovenských a českých organizácií. Vyplýva to z prieskum spoločnosti Flowmon Networks na vzorke sto respondentov z rôznych odvetví priemyslu i verejnej správy.

Stúpajúci trend majú aj celosvetové čísla. Kým pred dvomi rokmi priznalo v prieskume spoločnosti CyberEdge platbu výkupného 38 % napadnutých firiem, vlani ich bolo 45 % a tento rok až 58 %.

Výkupné radšej neplaťte

Obete útokov dúfajú, že zaplatením výkupného skrátia výpadky svojho fungovania na minimum, vyhnú sa nákladom na obnovu IT systémov a neprídu o dáta.

Hlavný konzultant Flowmon Networks pre strednú a východnú Európu Roman Čupka však platenie výkupného vo všeobecnosti neodporúča.

„Štatistiky a skúsenosti z praxe ukazujú, že zaplatenie negarantuje obetiam prinavrátenie dát,“ uviedol.

Neplatiči majú vyššiu úspešnosť

Po zaplatení výkupného sa k nim podľa prieskum CyberEdge dostali dve tretiny organizácií a z tých čo zaplatiť odmietli, sa dáta podarilo obnoviť 85 % respondentov.

Dôvod vyššej úspešnosti neplatičov sa ale podľa odborníkov neukrýva v samotnom odmietnutí pristúpiť na podmienky hackerov, ale v tom, že napadnuté organizácie boli na takýto scenár pripravené a mali dáta zabezpečené tak, že sa útočníkom nepodarilo zašifrovať aj záložné kópie.

Flowmon Networks

…pomáha firmám spravovať a zabezpečovať ich sieťovú infraštruktúru prostredníctvom technológie monitorovania a analýzy správania počítačových sietí na báze dátových tokov.

Viac k témam: hackeri, kybernetická bezpečnosť, kybernetické útoky, výkupné
Zdroj: Webnoviny.sk – Hackeri žiadajú za vrátenie údajov výkupné, dilemu o zaplatení riešili aj slovenské a české firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Európska komisia začala konanie proti Amazonu pre zneužívanie jeho pozície voči obchodníkom

Podľa Európskej komisie americký internetový gigant zneužíva vo svoj prospech interné údaje obchodníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *