streda , 20 januára 2021
Home / EKONOMIKA / Spolupráca Česka a Slovenska je na veľmi vysokej úrovni, zhodli sa Sulík a Havlíček

Spolupráca Česka a Slovenska je na veľmi vysokej úrovni, zhodli sa Sulík a Havlíček

30.6.2020 (Webnoviny.sk) – Slovensko je pre Česko druhou najdôležitejšou exportnou krajinou. Minulý rok bola tiež Česká republika (ČR) pre našu krajinu druhým najvýznamnejším exportným trhom. Slovenskou najdôležitejšou vývoznou položkou boli automobily.

Spolupráca na vysokej úrovni

Podľa slovenských štatistík má SR s ČR dlhodobo aktívnu obchodnú bilanciu, ktorá sa za minulý rok aj napriek poklesu slovenského exportu do ČR udržala a dosiahla hodnotu +0,86 miliardy eur. Celkový obrat vzájomného obchodu v roku 2019 predstavoval 16,8 miliardy eur.

Spolupráca Česka a Slovenska v ekonomickej a hospodárskej oblasti je na veľmi vysokej úrovni a neexistujú sporné otázky, ktoré by ju mohli narúšať. Zhodli sa na tom rezortní ministri oboch krajín Karel Havlíček a Richard Sulík na prvom spoločnom rokovaní v Prahe.

Stav po koronakríze

Ministri na stretnutí hovorili o opatreniach, ktoré obe krajiny prijali na naštartovanie ekonomík po kríze spôsobenej koronavírusom, rokovali aj o energetike, elektromobilite či využití vodíka.

Naše krajiny dlhodobo úzko spolupracujú aj v oblasti energetiky. Spolupráca sa týka aj vybudovania energetickej únie a zabezpečenia energetickej bezpečnosti.

Smart grid projekt ACON

„Výsledkom tejto spolupráce je napríklad smart grid projekt ACON distribučných spoločností oboch krajín, ktorý má zásadný význam nielen pre SR a ČR, ale aj Európsku úniu, vzhľadom na výrazné inovatívne a inteligentné riešenia, ktoré tento projekt prinesie,“ konštatoval minister hospodárstva.

Minister pozval svojho českého kolegu na Európske jadrové fórum (ENEF), ktoré sa bude konať v Bratislave. Z medzinárodného hľadiska je toto podujatie považované za jedno z najprestížnejších politicko-odborných fór o jadrovej energetike.

Viac k témam: elektromobilita, energetika, koronakríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Spolupráca Česka a Slovenska je na veľmi vysokej úrovni, zhodli sa Sulík a Havlíček © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vyplácanie dotácií na nájomné viazne, Sulík ukazuje prstom na Hegera

Podniky môžu o pomoc v rámci druhej vlny žiadať od 16. decembra 2020. Na získanie dotácie majú čas do konca marca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *