pondelok , 3 augusta 2020
Home / Veda a technika / Tri vesmírne agentúry sa spojili a vytvorili webstránku so zmenami na Zemi počas pandémie

Tri vesmírne agentúry sa spojili a vytvorili webstránku so zmenami na Zemi počas pandémie

28.6.2020 (Webnoviny.sk) – Tri vesmírne agentúry predstavili webstránku, ktorá ukazuje ako opatrenia proti pandémii nového koronavírusu ovplyvnili svet. Projekt Earth Observing Dashboard (Panel pre pozorovanie Zeme, pozn. red.) Európskej vesmírnej agentúry (ESA), amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a japonskej národnej vesmírnej agentúry JAXA využíva dáta zo 17 satelitov.

Vplyv aj na zber špargle

Používatelia vďaka nemu môžu vidieť ako pandémia ovplyvnila znečistenie ovzdušia, osvetlenie nemocníc či dokonca zber špargle.

Dáta zatiaľ monitorujú 30 environmentálnych, 17 ekonomických a tri poľnohospodárske ukazovatele. V budúcnosti však agentúry plánujú dáta rozšíriť.

Satelitné údaje v niektorých oblastiach už ukazujú návrat k normálu.

Napríklad úrovne oxidu dusičitého, ktorý je ukazovateľom znečistenia ovzdušia z áut a priemyslu, v častiach Európy apríli v reakcii na reštriktívne opatrenia klesli o okolo 50 percent, uviedol riaditeľ ESA pre pozorovania Zeme Josef Aschbacher.

Znečistenie opäť narastá

Podobný pokles, len v inom období, zaznamenali aj v Spojených štátoch a Číne. V súčasnosti však podľa Aschbachera možno badať, že úrovne znečistenia ovzdušia zase stúpajú, pretože sa v Európe autá vrátili na cesty a priemysel znova začal s prevádzkou.

Podľa vedca Kena Jucksa z NASA teraz úrovne znečistenia ovzdušia klesajú v Južnej Amerike a možno pre návrat vírusu znova začnú klesať aj v Číne.

Ostatné dáta, ako napríklad o uzemnených lietadlách, nenaznačujú taký skorý návrat.

Earth Observing Dashboard je dostupný na webstránke eodashboard.org.

Viac k témam: Earth Observing Dashboard
Zdroj: Webnoviny.sk – Tri vesmírne agentúry sa spojili a vytvorili webstránku so zmenami na Zemi počas pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mimo Slnečnej sústavy by podľa vedeckého modelu mohlo existovať až sedem obývateľných planét

Na obývateľnosť planét má vplyv stabilita ich obežných dráh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *