štvrtok , 13 augusta 2020
Home / Veda a technika / NASA a SpaceX vyšlú astronautov na ISS, pre spoločnosť Elona Muska ide o prvú vesmírnu misiu s ľudskou posádkou

NASA a SpaceX vyšlú astronautov na ISS, pre spoločnosť Elona Muska ide o prvú vesmírnu misiu s ľudskou posádkou

27.5.2020 (Webnoviny.sk) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a súkromná spoločnosť SpaceX sa dnes chystajú vyslať dvojicu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Misia Demo-2 je pre obe organizácie obzvlášť dôležitá. Pre spoločnosť Elona Muska je to prvá vesmírna misia s ľudskou posádkou, NASA zase vyšle svojich astronautov do vesmíru po prvý raz od roku 2011 z americkej pôdy. Zároveň je to vôbec prvý komerčný let, ktorý privezie ľudí na ISS.

Do vesmíru poletia dvaja astronauti

Do vesmíru poletia skúsení astronauti Bob Behnken a Doug Hurley, ktorých na ISS vynesie kapsula Crew Dragon. Tá je, rovnako ako nosná raketa Falcon 9, ktorá s ňou vzlietne, z dielne SpaceX.

Falcon 9 by mala vzlietnuť z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, konkrétne z rampy 39A, odkiaľ v roku 1969 odštartoval let Apollo 11, ktorého posádka ako prvá pristála na Mesiaci.

Štart rakety je naplánovaný na 16:33 miestneho času (22:33 stredoeurópskeho letného času).

Na orbite môžu ostať 110 dní

Ak všetko pôjde podľa plánov a Crew Dragon sa dostane na obežnú dráhu Zeme, o zhruba 24 hodín bude kapsula v správnej pozícii na spojenie s ISS. Hurley a Behnken sa na vesmírnej stanici pridajú k trojici astronautov, ktorí tam prileteli v apríli – Anatolijovi Ivanišinovi a Ivanovi Vagnerovi z ruskej agentúry Roskosmos a Chrisovi Cassidymu z NASA.

Astronauti sa budú podieľať na výskume, plniť ďalšie pokyny a vykonávať aj testy na Crew Dragon. Kapsula môže zostať na orbite 110 dní, no dĺžka misie zatiaľ nie je určená.

Po skončení misie sa kapsula s astronautmi na palube autonómne odpojí od ISS a vráti sa na Zem. Pristáť by mala podľa plánov v Atlantickom oceáne pri pobreží Floridy.

Viac k témam: astronaut, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, vesmírna misia
Zdroj: Webnoviny.sk – NASA a SpaceX vyšlú astronautov na ISS, pre spoločnosť Elona Muska ide o prvú vesmírnu misiu s ľudskou posádkou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vedci vedia predpovedať slnečné erupcie, nový model môže pomôcť zmierniť ich negatívny vplyv na Zem

Silné výbuchy na Slnku majú veľký vplyv na rádiokomunikáciu či fungovanie elektrických sietí dolu na Zemi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *