utorok , 22 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Poisťovníctvo / Ak rodič po otvorení škôl a škôlok pokračuje v OČR, vyplní len upravený formulár čestného vyhlásenia

Ak rodič po otvorení škôl a škôlok pokračuje v OČR, vyplní len upravený formulár čestného vyhlásenia

22.5.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa v súvislosti s čiastočným otvorením škôlok a škôl od 1. júna tohto roka zmenila tlačivá žiadosť o ošetrovné a čestného vyhlásenia k žiadosti o ošetrovné, ktoré sú potrebné na výplatu ošetrovného počas koronakrízy.

Nový typ tlačív

“Nový formulár Žiadosti o ošetrovné je určený iba tým poistencom, ktorí doteraz počas koronakrízy o dávku pandemické ošetrovné ešte nežiadali a nepoberajú ju,” uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Nový formulár Čestného vyhlásenia je určený všetkým poberateľom dávky, ktorí v ňom za jún musia vyznačiť dni, počas ktorých sa o deti starali, resp. vyznačia, či dieťa jasle/školu/škôlku v júni navštevovalo.

“Toto Čestné vyhlásenie treba príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne doručiť do konca júna. Tí poistenci, ktorí potvrdili dni ošetrovania na doterajších tlačivách, nemusia posielať a vypĺňať nové,” tvrdí hovorca poisťovne.

Nové tlačivá sú platné iba odo dňa ich uverejnenia na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Netreba opakovanie žiadať o ošetrovné

Ak si poistenec nárok na ošetrovné uplatnil prostredníctvom pôvodnej žiadosti, novú žiadosť o ošetrovné od 1. júna tohto roka už nie je potrebné podať.

Bude v nej pokračovať a na konci júna pošle pobočke už len formulár Čestné vyhlásenie aj s údajmi, či dieťa navštevovalo školu/škôlku.

Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne môžu od 21. mája tohto roka posudzovať dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav nezaopatreného dieťaťa na účely nároku na ošetrovné.

Žiadateľov bude kontaktovať Sociálna poisťovňa

O posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu môžu požiadať rodičia, ktorí sa osobne a celodenne starajú o dieťa do dovŕšenia 18 rokov veku, ktorému nebolo vydané rozhodnutie príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dlhodobo nepriaznivom stave alebo zdravotnom ťažkom postihnutí.

Požiadavku na posúdenie dlhodobého nepriaznivého stavu posudkovým lekárom Sociálnej poisťovne môže rodič vyznačiť priamo v žiadosti o ošetrovné.

Následne ho bude kontaktovať poverený zamestnanec Sociálnej poisťovne a posúdenie sa vykoná v neprítomnosti dieťaťa.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, ošetrovné, sociálne dávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak rodič po otvorení škôl a škôlok pokračuje v OČR, vyplní len upravený formulár čestného vyhlásenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Poistenci v karanténe či izolácii majú od septembra nárok na pandemickú „péenku“

Nárok na pandemickú PN má každý nemocensky poistený zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba, ktorým ošetrujúci lekár potvrdil dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *