Home / SLOVENSKO / Obchodovať s emisnými kvótami by sa malo len prostredníctvom elektronického systému

Obchodovať s emisnými kvótami by sa malo len prostredníctvom elektronického systému

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Obchodovať s emisnými kvótami by sa malo od budúceho roka len prostredníctvom elektronického systému, ktorý bude slúžiť na predkladanie správ o emisiách skleníkových plynov, správ o činnosti prevádzky, ako aj správ o overení a monitorovacích plánoch.

Novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami z dielne rezortu životného prostredia, ktorou utorok poslanci ukončili rokovanie prvého dňa 23. schôdze Národnej rady SR, určuje aj nové spôsoby použitia výnosov z predaja ročne pridelených emisných kvót.

Odporúčame:
Slovensko ostáva jednou z najzraniteľnejších krajín EÚ v prípade prerušenia dodávok plynu

Pridelené emisné kvóty (AEA) slúžia na pokrytie emisií zo sektorov mimo hlavnej schémy obchodovania s emisnými kvótami, avšak je možné ich aj presúvať medzi rokmi alebo medzi členskými štátmi. Na základe odhadov Slovensko predpokladá nadbytok emisných kvót AEA do roku 2020.

Tento nadbytok nebude možné preniesť do ďalšieho obdobia, a ak ho Slovensko nepredá, emisné kvóty prepadnú. Novela určuje rezort životného prostredia ako správcu emisných kvót a definuje spôsob ich predaja formou priameho predaja, sprostredkovane alebo na dražbe. Environmentálny fond sa stáva príjemcom výnosov získaných z predaja AEA s odkazom na konkrétne spôsoby ich použitia.

Viac k témam: elektronický systém, emisné kvóty
Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodovať s emisnými kvótami by sa malo len prostredníctvom elektronického systému © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Obnovenú Michalskú vežu sprístupnili verejnosti, pribudla aj digitálna vrstva výstavy (foto)

Michalská veža prechádzala od júla 2021 generálnou rekonštrukciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *