Home / EKONOMIKA / Domácnosti si v budúcom roku priplatia najmä za elektrinu, niektoré musia počítať aj s plynom

Domácnosti si v budúcom roku priplatia najmä za elektrinu, niektoré musia počítať aj s plynom

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia za dodávky elektriny. Ako informoval na tlačovej besede predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek, koncové ceny elektriny sa v priemere zvýšia o 2,71 %.

Za nárastom koncových cien elektriny možno podľa šéfa regulačného úradu hľadať takmer pätinový nárast cien silovej elektriny na svetových burzách a pokles spotreby. V budúcom roku si priplatia aj malí podnikatelia, ktorým ešte stále reguluje ceny regulačný úrad. Tým vzrastie cena elektriny mesačne zhruba o dve eurá.

Nárast cien silovej elektriny

Spotrebitelia mohli zaplatiť za elektrinu v budúcom roku menej, a to vďaka možnému poklesu takzvanej tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá okrem iného obsahuje podporu na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov a z kombinovanej výroby. Táto tarifa totiž klesá, ak stúpa cena silovej elektriny na burzách.

Regulačný úrad sa však rozhodol ponechať hodnotu TPS na súčasnej úrovni 26,20 eura za megawatthodinu. Chce tak znížiť historický dlh, ktorý pre podporu zelenej elektriny evidujú distribučné spoločnosti. „Tým, že sme zachovali TPS, prispeli sme k zníženiu historického dlhu pre distribučné spoločnosti o 117 miliónov eur,“ povedal Jahnátek.

Hodnota TPS na súčasnej úrovni

S miernym zvyšovaním koncových cien musia počítať niektoré domácnosti aj za dodávku plynu. Podľa šéfa regulačného úradu nové cenové návrhy podali len štyria dodávatelia z 25 aktívnych. Majoritný dodávateľ plynu domácnostiam, štátny Slovenský plynárenský priemysel, nové cenové návrhy nepodal. Pre celé Slovensko tak vzrastie priemerná cena plynu o 0,38 %.

Ako ďalej uviedol predseda regulačného úradu, domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia aj za teplo. „Pre nárast ceny uhlia, plynu a elektriny a pre plánovaný pokles spotreby tepla o zhruba sedem percent, zvyšujú sa ceny tepla v priemere o jedno percento,“ dodal Jahnátek.

Regulačný úrad

Ceny vodného alebo stočného budú v budúcom roku bez výrazného pohybu. „Vychádza nám vzhľadom na to, že gro spoločností nepodalo nové cenové návrhy, že ceny za vodné by sa mali zvýšiť v priemere o 0,18 % a za stočné 0,91 %,“ konštatoval Jahnátek.

Regulačný úrad je presvedčený, že vzhľadom k mimoriadnemu nárastu cien komodít na burzách (elektrina + 17,96 %, plyn + 4,72 %) sa mu podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a podnikateľov v budúcom roku optimálne ceny energií.

Nárast o 0,13 eura mesačne

„Napríklad odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú malé byty s typickou spotrebou do tisíc kilowatthodín, sa zvýšia priemerné náklady v rámci celého Slovenska o 0,13 eura za mesiac. V sadzbe DD2, čo sú štandardné domácnosti s vyššou spotrebou okolo 2 300 kilowatthodín, bude priemerná zmena v rámci celého Slovenska o + 0,51 eura za mesiac. Pri plyne napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 tisíc kilowatthodín, si domácnosť priplatí 0,80 eura za mesiac,“ vysvetlil Jahnátek. Dodal, že ak by spotreba tepla v budúcom roku zostala na úrovni tohto roka, náklady na teplo budú pre slovenské domácnosti vyššie priemerne o 0,30 eura za mesiac.

Najsilnejšia opozičná strana SaS očakávala nárast cien elektriny pre slovenské domácnosti. „Vzhľadom k stúpajúcim cenám elektriny a plynu na trhoch na regulačnom úrade veľa možností nemali, obzvlášť, keď minister hospodárstva Peter Žiga strčil hlavu do piesku. K problematike legislatívneho riešenia taríf, ktoré s cenou energií nesúvisia, no sú z rozhodnutia vlád Roberta Fica ich súčasťou, sa zachoval macošsky a odmietol ich riešiť. Na budúci rok tak ľudia aj podnikatelia opäť budú v plnej miere doplácať na politické rozhodnutia, ktoré s cenou energií nemajú nič spoločné,“ uviedol tímlider strany SaS pre energetiku Karol Galek.

ÚRSO zdôrazňuje, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom elektriny, plynu, tepla, či vody pevnú cenu, ale maximálnu cenu. „Tá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však môžu okamžite ponúknuť slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií,“ uzavrel Jahnátek.

Viac k témam: cena elektriny, domácnosti, Ľubomír Jahnátek, SPP Slovenský plynárenský priemysel, zvýšenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Domácnosti si v budúcom roku priplatia najmä za elektrinu, niektoré musia počítať aj s plynom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Príspevok pre RTVS bude vo výške minimálne 0,12 percenta hrubého domáceho produktu

Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, ktorý schválila vláda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *