Home / EKONOMIKA / Zadlženosť slovenských domácností je najvyššia v strednej a východnej Európe

Zadlženosť slovenských domácností je najvyššia v strednej a východnej Európe

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Najvýraznejším rizikom v rámci finančnej stability na Slovensku ostáva podľa Národnej banky Slovenska (NBS) silný rast úverov domácnostiam a rýchly rast ich zadlženosti.

Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedal člen bankovej rady a výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v NBS Vladimír Dvořáček, silný rast si udržiavajú úvery na bývanie, ako aj spotrebiteľské úvery.

Ide podľa neho o najrýchlejší rast v eurozóne, a to pod vplyvom pozitívneho ekonomického vývoja, ale aj pod vplyvom konkurencie medzi bankami.

Pokles úrokových sadzieb

Tempo rastu úverov domácnostiam je podľa Dvořáčka také, že sme sa dostali na najvyššiu úroveň v strednej a východnej Európe. “Pokladáme tempo za nadmerné,“ poznamenal Dvořáček.

Ako doplnil riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni v NBS Marek Ličák, klienti pri poskytnutí úveru veľakrát dosahujú vyššiu úroveň dlhu ako umožňujú limity v zahraničí. Rast zadlženosti slovenských domácností je podľa Dvořáčka spojený s poklesom úrokových sadzieb. NBS na to podľa Dvořáčka upozorňuje už zopár rokov.

Vysoká miera zadlženosti prináša podľa centrálnej banky rôzne riziká. Zvyšuje sa zraniteľnosť domácností voči prípadným šokom, ako pokles príjmu alebo strata zamestnania. Nadmerný rast zadlženosti zvyšuje podľa Národnej banky Slovenska pravdepodobnosť finančných kríz a znižuje potenciál ekonomického rastu.

Výzvou udržanie ziskovosti

Silný rast úverov domácnostiam pokračoval podľa Ličáka aj napriek prijatým opatreniam NBS. Cieľom národnej banky však je, aby rast úverov bol v súlade s fundamentmi. Opatrenia Národnej banky Slovenska stanovili minimálne hranice pre vybrané parametre úverov a obmedzovali najmä najrizikovejších klientov.

Národná banka bude situáciu rastúcej zadlženosti podľa Dvořáčka naďalej monitorovať a v prípade potreby je pripravená prijímať aj ďalšie opatrenia. Či už posilnením kapitálových vankúšov, alebo vykonaním zmien v oblasti zodpovedného úverovania.

Centrálna banka ďalej skonštatovala, že aj napriek poklesu úrokových marží si sektor udržiava ziskovosť. Úvery sa zvyšujú, rastú podľa Dvořáčka aj poplatky. Ku koncu septembra zisk bánk síce poklesol, avšak bez mimoriadnych vplyvov z roku 2016 bola celková ziskovosť stabilná a stabilizovať by sa mala postupne aj v ďalších rokoch. “Do budúcna udržanie ziskovosti ostáva výzvou,“ dodal Dvořáček.

Viac k témam: Národná banka Slovenska, úvery
Zdroj: Webnoviny.sk – Zadlženosť slovenských domácností je najvyššia v strednej a východnej Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu bude mať nového šéfa, vláda odvolala Martina Hypkého

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky vznikol 1. júna 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *