štvrtok , 24 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Obchodníci chcú rozhýbať ekonomiku, každý Rakúšan by mohol dostať 500 eur

Obchodníci chcú rozhýbať ekonomiku, každý Rakúšan by mohol dostať 500 eur

12.5.2020 (Webnoviny.sk) – Rakúski obchodníci vyzývajú vládu, aby podporila opätovné naštartovanie spotreby zaslaním hotovosti na účty obyvateľov. Šek na 500 eur navrhujú vyplatiť všetkým osobám s trvalým pobytom v krajine, vrátane detí a dôchodcov.

Výzvu zverejnil v utorok Zväz rakúskeho maloobchodu. Rozdané peniaze podľa neho posilnia kúpnu silu v čase, keď krajina postupne zmierňuje obmedzenie ekonomiky vyvolané pandémiou koronavírusu.

Zväz podľa údajov na svojej webovej stránke združuje firmy, ktoré v Rakúsku prevádzkujú 200 tis. obchodov, zamestnávajú 400 tis. ľudí a ročne vytvoria obrat za 50 mld. eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V USA už vláda zasielanie hotovosti na účty obyvateľov schválila. Japonsko podobný krok zvažuje. O koncepte „rozhadzovania peňazí z helikoptéry“ ako krajnom riešení po vyčerpaní všetkých možností menovej politiky sa diskutuje aj na úrovni centrálnych bánk.

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová tento týždeň uviedla, že Rada ECB o tejto téme zatiaľ nerokovala a preto k nej ani nezaujala oficiálne stanovisko.

Viac o téme: Koronavírus

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodníci chcú rozhýbať ekonomiku, každý Rakúšan by mohol dostať 500 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šubová kritizuje spôsob riadenia štátnych hmotných rezerv Rudolfom, z postu chcela odísť sama

Ako uviedol minister Sulík, za odchodom podpredsedníčky Šubovej sú v prvom rade osobné dôvody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *