Home / SVET / Našich zbraní sa nikto ani nedotkne, vyhlásil Hamas a odmietol požiadavku hnutia Fatahu

Našich zbraní sa nikto ani nedotkne, vyhlásil Hamas a odmietol požiadavku hnutia Fatahu

GAZA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Vysokopostavený predstaviteľ palestínskeho militantného hnutia Hamas v pondelok jednoznačne odmietol požiadavku, aby sa hnutie vzdalo svojich zbraní.

Žiada ho o to konkurenčné palestínske hnutie Fatah, s ktorým sa Hamas nedávno dohodol na zmierení a vypísaní nových parlamentných volieb. Ako podmienku budúcich rokovaní s Palestínčanmi si vzdanie sa zbraní zo strany Hamasu stanovil aj Izrael.

„Našich zbraní sa nikto ani len nedotkne. O tom vôbec nebudeme diskutovať,“ vyhlásil v pondelok predstaviteľ Hamasu Chálil al-Hajjá.

Fatah ani Izrael pritom nežiadajú Hamas o vzdanie sa zbraní len tak zo zábavy – židovský štát aj hnutie palestínskeho prezidenta Mamúda Abbása majú so zbraňami Hamasu pomerne čerstvé skúsenosti.

V roku 2006 obrátili bojovníci Hamasu svoje zbrane proti príslušníkom Abbásovho Fatahu a vyhnali ich z Pásma Gazy. Medzi Izraelom a Hamasom boli zas počas vlády tohto hnutia v Pásme Gazy v rokoch 2008, 2012 a 2014 tri vojny.

Viac k témam: Fatah, Hamas, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk – Našich zbraní sa nikto ani nedotkne, vyhlásil Hamas a odmietol požiadavku hnutia Fatahu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pápež František odmieta alarmistickú propagandu, Európa podľa neho nečelí migračnej kríze a reagovať treba ľudsky

Pápež vyzval krajiny, aby namiesto toho reagovali dobročinnosťou a aby migranti mali legálne cesty k získaniu občianstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *