Home / EKONOMIKA / Video: Opoziční poslanci na protest odišli z rokovania zdravotníckeho výboru (aktualizované)

Video: Opoziční poslanci na protest odišli z rokovania zdravotníckeho výboru (aktualizované)

aktualizované: 28. novembra, 13:25

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Opoziční poslanci odišli z rokovania parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Dôvodom je viac ako 50 strán pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktoré dostali poslanci na rokovaní výboru.

Už v minulosti totiž apelovali na predsedu výboru Štefana Zelníka (SNS), aby pozmeňujúce návrhy mali v predstihu. „Niekoľkokrát sme žiadali, aby sa toto nedialo,“ povedala novinárom poslankyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková.

Opozícia na výbore, konkrétne poslankyňa Natália Grausová (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko), navrhla stiahnutie novely, výbor s tým však nesúhlasil. „Chceli sme, aby sa to stiahlo, aby sa o tom rokovalo na ďalšej schôdzi. Toto nám bolo s úsmevom a s pohodou zamietnuté, kolegovia z koalície nás k tomu evidentne nepotrebujú a rokujú ďalej,“ dodala Cigániková.

Zmenené pozmeňováky

Podľa poslanca hnutia OĽaNO Mareka Krajčího ide o pokrytectvo. „Oni tvrdili, že nám stiahli tie pozmeňováky z minulej schôdze, aby sme sa týždeň mohli na ne pripravovať a čo urobili? Sme čakali trištvrte hodinu, aby oni tie pozmeňováky tu na kolene dorábali, vytlačili ich a doniesli nám ich opäť celé zmenené ,“ upozornil Krajčí. Iná možnosť podľa neho nebola, len na protest odísť.

Odporúčame:
Začína sa posledná schôdza parlamentu v tomto roku, mala by trvať 12 dní

Poslankyňa Zuzana Šebová (hnutie Sme rodina) upozornila, že ide o dôležitý zákon, preto bol z minulej schôdze presunutý. „My sme si spravili domácu úlohu, aby sme vedeli za čo zahlasujeme, za čo nezahlasujeme. Po trištvrte hodine čakania na výbore nám dali na stôl v podstate všetky tie, ktoré nám dali predtým, ale zmenené v novej forme a jednoducho my sa nemôžeme rozhodnúť zo sekundy na sekundu,“ povedala.

Filozofia ambulantného sektora

Podľa poslanca OĽaNO a člena výboru Alana Suchánka by mal byť zdravotnícky výbor pracovnou skupinou. „Tu sa zrazu predloží návrh, mení sa celá filozofia slovenského ambulantného sektora,“ dodal.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, o ktorej by mal parlament diskutovať v druhom čítaní, upravuje viacero oblastí, okrem iného obhliadky mŕtvych, úpravy urgentných príjmov, či zavedenie doplnkových ordinačných hodín, ale aj zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa.

Ako povedal novinárom po rokovaní výboru jeho predseda Štefan Zelník, krok opozície vníma ako teatrálne vystúpenie. „Na 90 percent to boli tie isté pozmeňovacie návrhy, ktoré boli pred týždňom, takže nebol absolútne dôvod. Mohli povedať, že s týmito a týmito počkajme, o ostatných rokujeme,“ povedal Zelník. Predseda výboru poznamenal, že sa vždy snažil udržiavať atmosféru na výbore takú, aby bolo čo najmenej politiky. Opozícia sa podľa neho potrebovala vidieť pred kamerami.

Viac k témam: Jana Cigániková, novela zákona, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Opoziční poslanci na protest odišli z rokovania zdravotníckeho výboru (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu bude mať nového šéfa, vláda odvolala Martina Hypkého

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky vznikol 1. júna 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *