štvrtok , 24 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Informatika / Izrael využíva v boji proti koronavírusu aj mobilné aplikácie, jedna skúma vzorky hlasu

Izrael využíva v boji proti koronavírusu aj mobilné aplikácie, jedna skúma vzorky hlasu

25.3.2020 (Webnoviny.sk) – Izrael využíva v boji proti novému koronavírusu aj viaceré mobilné aplikácie. Tie majú pomôcť ľuďom aj odborníkom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Startup Vocalis Health v spolupráci s nemocnicami a ministerstvom obrany zbiera prostredníctvom mobilnej aplikácie vzorky hlasu osob, ktoré mali pozitívne testy.

Vokálne odtlačky

Prostredníctvom nich chcú zistiť, či tieto vzorky majú “vokálne odtlačky”, ktoré by pomohli u ľudí detegovať koronavírus. Vzorky bude analyzovať umelá inteligencia.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerstvo zdravotníctva zase spustilo aplikáciu Hamagen (v preklade Štít, pozn. SITA), ktorá dokáže ľuďom okamžite povedať, či sa stretli s nakazenou osobou.
Aplikácia využíva údaje o polohe z telefónu používateľa a porovná ich s údajmi o známom pohybe potvrdených prípadov v priebehu dvoch týždňov pred ich diagnózou.

Ďalekosiahle možnosti

Ak sa údaje prekryjú, užívateľovi sa zobrazí otázka, či chce nahlásiť, že bol vystavený nákaze. Ministerstvo tvrdí, že zdieľanie týchto informácií je bezpečné.

Odborníci na počítačovú bezpečnosť však upozorňujú, že možnosti používania aplikácie sú ďalekosiahle a umožňujú využívanie informácií štátnymi orgánmi.
Kontroverziu už v Izraeli vyvolalo nariadenie, aby kontrarozviedka Šin Bet sledovala telefóny nakazených ľudí a posielala správy osobám, ktoré sa s nimi dostali do kontaktu, aby im nariadila samokaranténu.

Viac k témam: Koronavírus, mobilné aplikácie
Zdroj: Webnoviny.sk – Izrael využíva v boji proti koronavírusu aj mobilné aplikácie, jedna skúma vzorky hlasu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo piatich Číňanov za hackerské útoky, tí sú na úteku

Kampaň, za ktorou stála skupina známa ako APT41, bola podľa amerických predstaviteľov rozsiahla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *