Home / SVET / Putin rokoval s Rúháním a Erdoganom, chce zorganizovať mierový kongres o Sýrii

Putin rokoval s Rúháním a Erdoganom, chce zorganizovať mierový kongres o Sýrii

SOČI 23. novembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil plány konania mierového kongresu, ktorého cieľom má byť ukončenie šesťročného vojenského konfliktu v Sýrii. Vyjadril sa tak po rokovaniach s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním a tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Odporúčame:
Trump mal s Putinom „úžasný telefonát“, rozprávali sa o Sýrii či Severnej Kórei

V spoločnom stanovisku vyzvali sýrsku vládu a opozíciu, aby sa na ňom zúčastnili. Kongres sa zameria na kľúčové otázky sýrskej národnej agendy, ako sú budúca štruktúra sýrskeho štátu, prijatie novej ústavy a následné zorganizovanie volieb od dohľadom OSN, povedal pre novinárov Putin. Kongres by sa mal konať v ruskom čiernomorskom stredisku Soči. Žiadny presný dátum však zatiaľ nestanovili.

Lídri Ruska, Turecka a Iránu v stredu v Soči diskutovali o spôsoboch podpory mierového riešenia sýrskeho konfliktu vrátane návratu utečencov, humanitárnej pomoci či výmeny zajatcov. Opozičné skupiny zatiaľ rokovali v Saudskej Arábii s cieľom prekonať vzájomné rozdiely a zjednotiť svoje postoje pred ďalším kolom mierových rozhovorov v Ženeve, ktoré sa uskutoční budúci týždeň.

Viac k témam: Hasan Rúhání, Recep Tayyip Erdogan, Rusko, Sýria, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin rokoval s Rúháním a Erdoganom, chce zorganizovať mierový kongres o Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bezpečnostná služba vraj vyhodila do vzduchu vlak na ruskom Ďalekom východe

Údajne ide o druhú fázu operácie SBU na vyradenie železničnej trate Bajkal-Amur z prevádzky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *