Home / SLOVENSKO / Ficova vláda odklepla milióny firme, v ktorej je konateľom, a teraz plánuje kšeft v Nitre

Ficova vláda odklepla milióny firme, v ktorej je konateľom, a teraz plánuje kšeft v Nitre

NITRA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Investor chce získať a zastavať lukratívny pozemok na Wilsonovom nábreží v Starom meste v Nitre. Zameniť ho chce s mestom za svoj pozemok na Podzámskej ulici tiež v centrálnej mestskej časti. Tam plánoval postaviť polyfunkčný objekt, kde mali byť byty aj fitnesscentrum.

Obyvatelia Podzámskej ulice spísali proti zámeru petíciu. O zámene budú vo štvrtok na mestskom zastupiteľstve rozhodovať poslanci, návrh predkladá primátor Jozef Dvonč.

Podľa návrhu bude hodnota zamieňaných nehnuteľností stanovená na základe znaleckých posudkov, pričom majitelia pozemku na Podzámskej ulici Miroslav Kepák s manželkou doplatia mestu Nitra rozdiel. Zároveň však žiadajú od mesta zohľadniť v cene hodnotu dokumentácie, ktorú už dali vypracovať pre výstavbu na Podzámskej a tá je podľa nich 60-tisíc eur.

Nedostatok parkovacích miest

Pozemok na Podzámskej má 1979 metrov štvorcových, parcela na Wilsonovom nábreží má 5893 metrov štvorcových. Výbor mestskej časti Staré mesto s predloženým návrhom nesúhlasí.

Dôvodom zámeny pozemkov je podľa návrhu petícia obyvateľov Podzámskej, v ktorej píšu, že novostavba im výrazne zníži komfort bývania a skomplikuje dopravnú situáciu. Zároveň sa zastavia jedna z posledných zelených plôch v centre mesta. Majitelia pozemku si navyše pozemok oplotili v rozpore s normou, ktorá stanovuje, že pol metra od obrubníka miestnej komunikácie nemôže byť žiadna pevná prekážka. Mestský stavebný úrad im to schválil.

Aj plánovaná výstavba na Wilsonovom nábreží sa stretla s nevôľou obyvateľov okolitých bytoviek, tiež momentálne spisujú petíciu. Na pozemku sa nachádza parkovisko a zeleň. „Už teraz je problémom nedostatok parkovacích miest a toto je v podstate jediné väčšie parkovisko prístupné 24 hodín, ktoré je blízko k centru mesta,“ povedala pre agentúru SITA miestna obyvateľka, ktorá si želala zostať v anonymite.

Miestnym sa nepáči, že sa má zastavať zeleň

Ďalším veľkým problémom je podľa nej stará kanalizácia. „Každý rok aj dva – trikrát, keď sa zdvihne voda v kanalizácii, tak tu vytápa domy,“ poukázala. V návrhu, o ktorom budú rokovať poslanci, sa píše, že kanalizačný zberač bude nutné preložiť. „Kto bude tú prekládku robiť – mesto? S kanalizáciou roky nerobí nič,“ povedala obyvateľka. Miestnym sa zároveň nepáči, že sa má zastavať zeleň, ktorej je už aj tak v centrálnej mestskej zóne veľmi málo.

Zámer predať pozemok na Podzámskej ulici verejnou súťažou schválilo v roku 2013 mestské zastupiteľstvo, kde má najviac poslancov Smer-SD. Predseda Výboru mestskej časti Staré mesto Ján Vančo vtedy kritizoval, že „ideme predávať pozemok v meste, ktorý nie je v zozname dubiózneho majetku a ktorý by sme v mestskej časti Staré mesto chceli zachovať ako zeleň pre obyvateľov, čo tam žijú.“

Dotácia na závod na spracovanie mlieka

Zároveň navrhol zvýšiť spodnú hranicu ceny v súťaži na minimálne 500 eur za meter štvorcový plus DPH, jeho návrh však neprešiel.

Pozemok kúpil za 104 eur za meter štvorcový Boris Hinca (BH Real), jeden z majiteľov rožnej budovy na Mostnej ulici v centre Nitry, kde bolo roky železiarstvo, ktoré dal pred pár rokmi zbúrať. Vančo v roku 2011 pre médiá povedal, že o zámere búrania budovy, ktorá sa nachádza v pamiatkovej zóne, vôbec nevedel.

Hinca pozemok na Podzámskej následne predal. Novými vlastníkmi boli manželia Kepákovci a manželia Solárovci, momentálne ho vlastnia už len Kepákovci.

Miroslav Kepák bol v minulosti v predstavenstve Tesco Stores SR, a.s., momentálne je konateľom v spoločnosti Midia Agro, s.r.o., ktorá vo februári 2016 ohlásila, že v Čabe pri Nitre vybuduje závod na spracovanie mlieka. Vláda Roberta Fica jej priklepla investičnú pomoc 18,5 milióna eur, výstavba sa zatiaľ nezačala.

Viac k témam: Miroslav Kepák, nitra
Zdroj: Webnoviny.sk – Ficova vláda odklepla milióny firme, v ktorej je konateľom, a teraz plánuje kšeft v Nitre © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Horskí záchranári zasahovali vo Vysokých Tatrách, pod vrcholom Kriváňa zomrel po páde a zranení hlavy turista

Na mieste začali okolití svedkovia s oživovaním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *