Home / SVET / Prezident Steinmeier chce presvedčiť lídrov politických strán, aby zmenili svoje rozhodnutie

Prezident Steinmeier chce presvedčiť lídrov politických strán, aby zmenili svoje rozhodnutie

BERLÍN 20. novembra (WebNoviny.sk) – Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval v pondelok politické strany, ktoré rokovali o vytvorení vládnej koalície, aby si svoje postoje ešte raz dobre rozmysleli.

Jeden z týchto subjektov, Slobodná demokratická strana (FDP) Christiana Lindnera, totiž v noci z nedele na pondelok oznámila, že koaličné rokovania opúšťa, keďže programové rozdiely medzi ňou a zvyšnými dvoma stranami sú podľa nej neprekonateľné.

Politická scéna zažila menší šok

Prezident sa podľa vlastných slov ešte stretne osobitne s jednotlivými stranami a bude sa ich snažiť presvedčiť.

Odporúčame:
Rokovania o novej nemeckej vláde skrachovali, stranám sa nepodarilo vyriešiť sporné otázky

Rozhodnutie FDP spôsobilo na nemeckej politickej scéne menší šok, keďže Zelení aj Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v posledných dňoch signalizovali skôr ochotu ustúpiť a dohodnúť sa v záujme vytvoriť koaličnú vládu.

Medzi možnosťami sú aj predčasné voľby

Po zamietavom stanovisku FDP tak podľa nemeckých médií existujú len dve možnosti – vytvorenie menšinovej vlády, alebo predčasné voľby.

Odporúčame:
Veľká koalícia s Merkelovou dostala červenú, vyhlásil líder sociálnych demokratov Schulz

Ísť do vládnej koalície s Merkelovou v pondelok opätovne a jednoznačne odmietla aj Sociálno-demokratická strana Nemecka (SPD) Martina Schulza, ktorá vo voľbách skončila druhá. Obe strany sú pritom súčasťou terajšej koalície a majú veľmi podobný pohľad predovšetkým na medzinárodné dianie a otázky ako vzťah k Rusku či utečenecká kríza.

„Stretlo by sa s nepochopením a veľkými obavami vo vnútri našej krajiny, ako aj v zahraničí, a predovšetkým u našich európskych susedov, ak by si politické sily v najväčšej a ekonomicky najsilnejšej krajine Európy prestali plniť svoju úlohu,“ vyhlásil v pondelok nemecký prezident Steinmeier.

Viac k témam: Angela Merkelová, Frank-Walter Steinmeier, Nemecko, parlamentné voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Steinmeier chce presvedčiť lídrov politických strán, aby zmenili svoje rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Parlamentné voľby by v Česku vyhralo opozičné hnutie ANO, prieskum možných výsledkov poskytla spoločnosť STEM

Opozičné hnutie ANO by získalo 32,9 percenta hlasov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *