Home / SLOVENSKO / Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách bude so silnejúcim vetrom stúpať

Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách bude so silnejúcim vetrom stúpať

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Nedeľňajšie ráno bolo na horách zamračené počasie s občasnými zrážkami, fúkal slabý západný vietor s rýchlosťou do 6 m/s (22 km/h).

Studený front priniesol zrážky

V stredných polohách je sneh vplyvom dažďa vlhký, v najvyšších polohách, nad 1600 m n.m je sneh prachový a nerovnomerne rozložený, je tu možné nájsť väčšie množstvo snehu uloženého v žľaboch, alebo terénnych depresiách, ktoré predstavujú hlavné nebezpečenstvo pre vznik lavíny.

Odporúčame:
V Tatrách počítali kamzíky, ich počet od jari vzrástol

Súvislá snehová pokrývka je od 1100 m n.m. Prechádzajúci studený front priniesol zrážky, ktoré boli v stredných polohách spočiatku dažďové, čo spôsobilo úbytok výšky snehu v týchto polohách. V najvyšších polohách pripadlo za poslednú periódu počasia do 20 cm nového snehu.

Nebezpečné sú žľaby a muldy

Vo Vysokých a Západných Tatrách od 1700 m n.m platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice, a to bez ohľadu na svetovú stranu.

Nebezpečné sú najmä najvyššie položené žľaby a muldy, kde sa môže nachádzať väčšie množstvo snehu. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. V priebehu dňa sa očakáva zosilnenie vetra, a preto je predpoklad vytvárania snehových dosiek na závaterných stranách hrebeňov.

V Nízkych Tatrách platí nad 1700 m n.m malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1 stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách má snehová pokrývka všeobecne malú hrúbku, preto tu zatiaľ neplatí žiaden stupeň lavínového nebezpečenstva. Tendencia lavínového nebezpečenstva: so silnejúcim vetrom mierne stúpajúca.

Viac k témam: lavínové nebezpečenstvo, Malá Fatra, Nízke Tatry, počasie, Veľká Fatra, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách bude so silnejúcim vetrom stúpať © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ústava SR sa v súvislosti s udeľovaním milostí a amnestií meniť nebude

Novelu ústavného zákona však poslanci parlamentu neposunuli do druhého čítania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *