Home / SVET / Taiwan schválil „antifiltračný“ zákon, snaží sa brániť proti politickému tlaku Číny

Taiwan schválil „antifiltračný“ zákon, snaží sa brániť proti politickému tlaku Číny

31.12.2019 (Webnoviny.sk) – Taiwanský parlament schválil v utorok zákon, ktorého cieľom je zabrániť politickému zasahovaniu zo strany Číny. Stalo sa tak menej než dva týždne pred prezidentskými a parlamentnými voľbami na ostrove.

Reakcia na obvinenia

Schválenie takzvaného „antiinfiltračného zákona“ je reakciou na obvinenia, že Čína silno podporovala kandidátov hlavnej opozičnej strany, pričom im financovala kampaň a mobilizovala ich stúpencov prostredníctvom sociálnych médií.

Favoritkou volieb naplánovaných na 11. januára je súčasná protičínska prezidentka Cchaj Jing-wen, bývalá vysokoškolská učiteľka práva. Jej hlavným protivníkom bude kandidát opozície, pročínsky populistický starosta mesta Kao-siung Chan Kuo-jü.

Tlak zo strany Pekingu

Prípadné víťazstvo Cchaj pravdepodobne ešte viac vystupňuje ekonomický, diplomatický a vojenský tlak vyvíjaný na Taiwan zo strany Pekingu.

Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá vyniesla v roku 1949 v Pekingu k moci komunistov. Čína trvá na tom, že ostrov je len jej odštiepeneckou provinciou.

Snaží sa prinútiť taiwanskú prezidentku, aby uznala, že Taiwan je súčasťou Číny. Čínsky prezident Si Ťin-pching tento rok vyhlásil, že Peking v prípade potreby použije proti Taiwanu aj hrubú silu.

Viac k témam: Čína, prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Taiwan schválil „antifiltračný“ zákon, snaží sa brániť proti politickému tlaku Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stúpol podiel obyvateľov Ukrajiny, ktorí by boli ochotní vymeniť časť územia za mier

Väčšina obyvateľov Ukrajiny, a to 55 percent, je však stále proti akýmkoľvek teritoriálnym ústupkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *