Home / KULTÚRA / Foto: Drotárstvo zapísali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO

Foto: Drotárstvo zapísali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO

13.12.2019 (Webnoviny.sk) – Drotárstvo – remeslo a umenie zapísali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Rozhodli o tom dnes členovia Medzivládneho výboru Dohovoru UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva na svojom 14. zasadnutí, ktoré sa koná v hlavnom meste Kolumbie, v Bogote. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Nora Čechmánková.

Hodnotenie nominácie bez pripomienok

O úspešný zápis sa zaslúžil kolektív expertov z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), Považského múzea v Žiline, Ministerstva kultúry SR a v neposlednom rade samotní remeselníci – umelci, nositelia tradície drotárstva,“ zdôraznila Čechmánková v tlačovej správe.

Medzivládny výbor Dohovoru UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva posudzoval spolu 41 nominácií na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Hodnotil aj tri nominácie do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva a šesť nominácií do Zoznamu naliehavej ochrany. Slovenská nominácia prišla na rad vo štvrtok. Podľa informácií Nory Čechmánkovej bolo hodnotenie nominácie bez pripomienok a návrhov na jej úpravu. Drotárstvo sa tak stalo siedmym prvkom nehmotného kultúrneho dedičstva, ktorý má Slovenská republika zapísaný v zozname UNESCO.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Drotárstvo zapísali do zoznamu UNESCO (fotografie)

Drotárstvo prekonalo veľa zmien

Drotárstvo je špecifickým druhom ľudovej výroby na Slovensku. „Počas svojho vývoja nadobudlo veľa podôb a prekonalo veľa zmien, no naďalej predstavuje dôležitú súčasť kultúry a sociálnych dejín Slovenska. Drotárstvu ako remeslu a umeniu dal meno základný materiál – drôt. Drotári objavili a vyvinuli jednoduchú technológiu založenú na ručnom ohýbaní, viazaní a spletaní kovových vlákien bez zvárania či spájkovania, ktorou sa pracuje dodnes,“ pripomenula PR manažérka SĽUK-u. Doplnila, že v súčasnosti sa drotárstvu venujú výrobcovia na celom Slovensku, najmä na strednom Považí (Žilina), na Kysuciach (Čadca), Orave (Námestovo, Nižná), v Turci (Martin), v Ponitrí (Leopoldov), na Spiši (Levoča), v Tekove (Maňa, Žiar nad Hronom) a aj v Bratislave. Dnešná podoba drotárstva rozvíja staré tradície a techniky do nových podôb. Výrobky z drôtu možno i v súčasnosti nájsť v mnohých domácnostiach na Slovensku.

Slovensko malo do dnešného dňa šesť zápisov v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO: Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015), Bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016) – nominácia podaná spoločne s Českou republikou, Horehronský viachlasný spev (2017) a Modrotlač (2018) – spoločná nominácia piatich krajín: Rakúska, Nemecka, Maďarska, Česka a Slovenska. Viac informácií o drotárstve, ktoré získalo zápis dnes, možno nájsť na – https://www.ludovakultura.sk/zoznam-nkd/drotarstvo/.

Úlohou je napĺňať Dohovor UNESCO

Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru je odborným pracoviskom SĽUK-u, ktorého úlohou je v praxi napĺňať Dohovor UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva a vládnu Koncepciu starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru.

Sústreďuje sa na dokumentovanie, uchovávanie a spracovanie javov tradičnej ľudovej kultúry, ich inventarizáciu a sprístupňovanie. Vytvára Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a Zoznam najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Viac o zoznamoch a činnosti Centra pre tradičnú ľudovú kultúru – https://www.ludovakultura.sk/.

Viac k témam: SĽUK Slovenský ľudový umelecký kolektív
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Drotárstvo zapísali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, bol vyznamenaným bojovníkom odboja

Germain bol posledný žijúci nositeľ Radu oslobodenia, ktorý dostal za účasť na protinacistickom odboji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *