Home / EKONOMIKA / Zvýšenie daní na tabak v parlamente zrejme neprejde, Kamenický avizuje ďalšie úpravy v rozpočte

Zvýšenie daní na tabak v parlamente zrejme neprejde, Kamenický avizuje ďalšie úpravy v rozpočte

13.11.2019 (Webnoviny.sk) – Zvyšovanie spotrebných daní z tabakových výrobkov zrejme parlamentom neprejde. Naznačil to už aj minister financií Ladislav Kamenický, ktorého návrh na zvýšenie daňového zaťaženia tabakových výrobkov síce schválila vláda, no následne ho odmietol podporiť jeden z koaličných partnerov SNS.

Šéf rezortu financií teraz hovorí, že je realista a nepríde do parlamentu s niečím, čo nemá šancu prejsť. Zároveň však dodáva, že chýbajúce zdroje v rozpočte po neschválení zvyšovania spotrebných daní bude treba kompenzovať.

Otázka tabaku

„Mám informácie, že nie je vôľa v parlamente, aby takýto zákon bol schválený. Budeme to takisto kompenzovať v pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude k rozpočtu predložený. Otázka tabaku už nebude otázkou. Sme v predvolebnom čase, som realista a nebudem predkladať niečo, čo nemá šancu, aby prešlo cez parlament,“ povedal po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu novinárom Kamenický.

Ak teda spotrebné dane na tabak zvýšené nebudú, bude podľa neho potrebné v rozpočte kompenzovať sumu približne 50 miliónov eur.

Plánovaný deficit rozpočtu

Šéf rezortu financií však stále verí, že cez parlament prejde rozpočet s deficitom na úrovni vládou schválených 0,49 % hrubého domáceho produktu. A to napriek tomu, že Európska komisia v poslednej prognóze spred niekoľkých dní hovorila dokonca o náraste deficitu až na 1,2 % výkonu ekonomiky. „V jesennej prognóze napríklad Európska komisia nezohľadňuje niektoré opatrenia, ktoré ideme urobiť. Napríklad bankový odvod, čiže tieto príjmy nie sú zahrnuté v prognóze,“ tvrdí minister.

Minister taktiež hovorí, že sú pripravené ďalšie opatrenia do Národnej rady SR, ktoré majú sekeru vo verejných financiách udržať na plánovanom pol percente. „Ideme ešte urobiť niektoré opatrenia v rámci Národnej rady SR, kde budeme upravovať niektoré výdavky tak, aby sme sa dostali s rozpočtom na úroveň 0,49 % hrubého domáceho produktu,“ tvrdí minister.

Viac k témam: štátny rozpočet, tabak
Zdroj: Webnoviny.sk – Zvýšenie daní na tabak v parlamente zrejme neprejde, Kamenický avizuje ďalšie úpravy v rozpočte © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pracujúcich ľudí bude čoraz menej, Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním

Podľa NBS bude dôležité zamedziť odlevu domáceho talentu a zintenzívniť snahu prilákať kvalifikovanú pracovnú silu zo zahraničia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *