Home / SVET / Menšinová vláda premiéra Orbana v rumunskom parlamente získala dôveru

Menšinová vláda premiéra Orbana v rumunskom parlamente získala dôveru

4.11.2019 (Webnoviny.sk) – V rumunskom parlamente získala v pondelok dôveru nová menšinová vláda dezignovaného premiéra Ludovica Orbana, predsedu Národnej liberálnej strany (PNL), ktorá je najsilnejším opozičným zoskupením v krajine. Orbanova vláda potrebovala podporu 233 poslancov, pričom získala nakoniec 240 hlasov.

Hoci riadne parlamentné voľby by sa v Rumunsku mali konať až v druhej polovici budúceho roka, 10. októbra po vyslovení nedôvery v parlamente padla doterajšia vláda Sociálnodemokratickej strany (PSD) na čele s premiérkou Vioricou Dancilou. Túto vládu opozícia a médiá dlhodobo obviňovali z veľmi vážnej korupcie.

Ludovic Orban nemá okrem mena nič spoločné so svojím maďarským takmer menovcom Viktorom Orbánom, a to ani v politickej rovine. Zatiaľ čo maďarský premiér sa snaží v posledných rokoch profilovať ako tvrdý konzervatívec a zástanca tradičných hodnôt, a svojich voličov jednostaj „straší“ Bruselom, rumunský Orban a jeho PNL sú proeurópski a liberálni.

Zdroj: Webnoviny.sk – Menšinová vláda premiéra Orbana v rumunskom parlamente získala dôveru © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V dôsledku ruských útokov ostalo viac ako 440 obcí bez dodávok elektrického prúdu, najhoršie je na tom Donecká oblasť

Tam ostalo bez prúdu 121 obcí, uviedlo ministerstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *