Home / SLOVENSKO / Progresívne Slovensko požiadalo o registráciu hnutia, chce vyriešiť tri základné problémy

Progresívne Slovensko požiadalo o registráciu hnutia, chce vyriešiť tri základné problémy

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Sme silné, proeurópske, progresívne hnutie a budeme zastávať liberálne hodnoty, ktoré treba v dnešnom svete obhajovať.

Na brífingu to uviedol člen prípravného výboru Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, ktorý v pondelo spolu s desiatkami dobrovoľníkov odovzdal ministerstvu vnútra hárky s 13-tisíc podpismi a požiadal o registráciu strany.

Všetky podpisy vyzbierali dobrovoľníci

Štefunko tiež povedal, že všetko ide zatiaľ podľa plánu a 20. januára sa v Žiline uskutoční ustanovujúci snem hnutia, ktorý zavŕši celú prípravnú fázu a bude na ňom zvolené vedenie strany.

„Sme svedkami toho, že Slovensko je unavené stranami, ktoré vytvárajú svoj politický obsah za zatvorenými dverami a redukujú svoju komunikáciu s občanmi len na predvolebné bilbordy,“ povedala členka prípravného výboru Irena Bihariová, podľa ktorej je Progresívne Slovensko založené na inom princípe.

Odporúčame:
Progresívne Slovensko predstavilo svoju víziu pre Slovensko, chce zrealizovať 13 cieľov

„Chceli sme, aby naše hnutie ovplyvňovala široká spolupráca s dobrovoľníkmi, ale aj nezávislými odborníkmi, ktorí boli zapojení do procesov bez ohľadu na to, či sa chceli alebo nechceli stať straníkmi,“ uviedla Bihariová a pripomenula, že všetky podpisy vyzbierali dobrovoľníci hnutia a nie agentúra.

Stanovy hnutia podľa Bihariovej ukazujú, že Progresívne Slovensko je inkluzívne hnutie, ktoré ráta s tým, že to budú práve občania, kto túto krajinu bude formovať a bude nositeľom zmien. „Po dnešku už nemôžeme o politickej scéne na Slovensku hovoriť, že sa točí medzi dvoma extrémnymi pólami, kde sú na jednej strane štandardné strany a na druhej antisystémové sily. Práve Progresívne Slovensko je preklenutím tejto tradičnej polarizácie politickej scény,“ povedala Bihariová, pričom zdôraznila, že Progresívne Slovensko si chce zachovať aspekt sociálneho hnutia a nie je to strana, „ktorú si zmysleli dvaja alfasamci“.

Chcú vyriešiť tri základné problémy

Podľa Štefunka chce Progresívne Slovensko vyriešiť tri základné problémy: „A to vzdelávanie v najširšom slova zmysle, pretože Slovensko je extrémne závislé od kvality ľudí, ktorí v ňom žijú. Ako druhé zdravie, lebo na to, aby niekto pracoval a zhodnocoval túto krajinu, musí mať zdravotníctvo, ktoré je efektívne, funguje a dokáže vyliečiť maximum možných ľudí. Tretia vec je znižovanie sociálnych a regionálnych rozdielov, pretože Slovensko sa rozbíja na dve časti,“ uviedol Štefunko a dodal, že ak má byť Slovensko spoločné a integrované, musí poctivo vyriešiť tieto problémy.

Na vyriešenie týchto problémov má Progresívne Slovensko tri prostriedky. Jedným z nich je podľa Štefunka zefektívnenie štátu a boj proti korupcii, druhým zlepšenie podnikateľského prostredia a ako tretí z prostriedkov menoval zotrvanie v Európskej únii a prehĺbenie integrácie.

Na otázku, s ktorými zo súčasných strán si vie Progresívne Slovensko predstaviť spoluprácu, Šfefunko odpovedal, že „chcú byť alternatívou voči akože systémovým a protisystémovým stranám, chcú mať čo najväčší vplyv na túto krajinu.“ Zároveň však uviedol, že je pre nich dôležité spolupracovať so stranami, ktoré neodmietajú liberálnu demokraciu a nepodieľali sa na humpľovaní tejto krajiny.

Viac k témam: Ivan Štefunko, ministerstvo vnútra SR, Progresívne Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Progresívne Slovensko požiadalo o registráciu hnutia, chce vyriešiť tri základné problémy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Akou krajinou sme? Podľa Ódora je výsledok volieb zrkadlom našej spoločnosti a je potrebné sa doň hlboko pozrieť

Zároveň premiér poďakoval aj tým, ktorí sa podieľali na priebehu volieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *