štvrtok , 28 mája 2020
Home / SLOVENSKO / Slovenská pošta vydala známku k výročiu založenia krajinnej oblasti Biele Karpaty

Slovenská pošta vydala známku k výročiu založenia krajinnej oblasti Biele Karpaty

12.10.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenská pošta vydala špeciálnu poštovú známku k 40. výročiu založenia Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Známka vyšla 11. októbra v rámci tradičného emisného radu „Ochrana prírody“ pod názvom „Ovocné stromy – hruška obyčajná“. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Pohľad na krajinu Bielych Karpát

Motívom poštovej známky je pohľad na krajinu Bielych Karpát v popredí s hruškou obyčajnou. „Táto chránená krajinná oblasť sa vyznačuje práve výskytom viacerých druhov raritných odrôd starých ovocných stromov, ktoré sa už nevyskytujú nikde v prírode,” uviedla Rovenská.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, medzihárčia, obálky a pečiatky je akademický maliar Karol Felix.

Známka má rozmery 54,4 x 44,4 milimetrov vrátane perforácie. Vychádza vo forme upraveného tlačového listu so štyrmi známkami. Nominálna hodnota známky je 1,70 eura. Známku vytlačila technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s.

Rozkvitnutá vetvička Hrušky obyčajnej

Súčasne s poštovou známkou vydáva Slovenská pošta obálku prvého dňa s pečiatkou takzvanej First day cover s dátumom 11. 10. 2019 a domicilom mesta Nemšová.

Motívom prítlače obálky je rozkvitnutá vetvička Hrušky obyčajnej. Motívom pečiatky je kvet hrušky. Obálku spolu s pečiatkou vytlačila technikou ofsetu spoločnosť BB PRINT, s.r.o. Slovenská pošta taktiež vydá aj analogickú pohľadnicu carte maximum.

Obrazovým motívom pohľadnice je fotografia stromu hrušky nachádzajúca sa v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Autorom fotografie je Jakub Cibík. Autorom grafickej úpravy je Adrian Ferda. Pohľadnicu vytlačila ofsetom tlačiareň spoločnosť BB PRINT, s.r.o.

Viac k témam: poštová známka
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská pošta vydala známku k výročiu založenia krajinnej oblasti Biele Karpaty © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Výskum: Slováci chcú laboratórne testy na koronavírus. Testovanie na protilátky by malo byť súčasťou preventívnych prehliadok

Najviac sa druhej vlny pandémie koronavírusu obávajú ekonomicky aktívni obyvatelia so stredne vysokým príjmom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *