Home / EKONOMIKA / Príplatky za prácu v noci a cez sviatok sa majú zvýšiť

Príplatky za prácu v noci a cez sviatok sa majú zvýšiť

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) – Od mája budúceho roka sa majú zvýšiť príplatky za prácu v noci a počas sviatku. Súčasne sa má zaviesť príplatok za prácu v sobotu a nedeľu. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorý do parlamentu predložili poslanci za stranu Smer-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák.

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu má stúpnuť zo súčasných 20 % na 50 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu za každú hodinu nočnej práce, čo od mája budúceho roka predstavuje nárast z 0,55 eura na hodinu na 1,38 eura na hodinu.

Nový príplatok za prácu v sobotu a nedeľu

Maximálna suma príplatku za prácu cez sviatok sa má zvýšiť zo súčasných 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca.

Odporúčame:
Dôchodky sa budú zvyšovať po novom. Pozrite si, o koľko eur stúpnu

Poslanci za Smer tiež navrhujú zaviesť nový príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ktorý by zamestnanec dostával popri svojej mzde najmenej v sume hodinovej minimálnej mzdy. Od mája budúceho roka by tak tento príplatok dosahoval 2,759 eura.

Odporúčame:
Vek odchodu do dôchodku budúci rok stúpne, ale nie pre všetkých

Poslanci za Smer tiež navrhujú zabezpečiť príplatky za nočnú prácu, za prácu v sobotu a v nedeľu a za prácu počas sviatku aj zamestnancom pracujúcim na dohody.

„Účelom je zabrániť zneužívaniu prác vykonávaných ‚na dohodu‘ na výkon prác najmä počas sobôt, nedieľ, vo sviatok ale aj v noci,“ argumentujú predkladatelia navrhovaných zmien.

Zvýšenie čistého príjmu

Novela Zákonníka práce by podľa poslancov za Smer mohla ovplyvniť až 761,5 tisíca zamestnancov. Zvýšenie tzv. čistého príjmu dotknutých zamestnancov možno podľa predkladateľov odhadnúť na približne 337,5 milióna eur v roku 2018 a na 535,6 milióna eur v roku 2019.

„Zvýšenie čistého príjmu na jedného zamestnanca tak v roku 2018 bude predstavovať cca 443,1 eura a 703,3 eura v roku 2019, čo predstavuje zvýšenie čistých príjmov zamestnancov v priemere o viac ako 58,60 eura mesačne,“ uviedli poslanci.

Predkladatelia očakávajú negatívny vplyv novely pracovného kódexu na podnikateľské prostredie vzhľadom na zvýšenie mzdových nákladov zamestnávateľov. Od začiatku mája do konca decembra budúceho roka by si mala novela od zamestnávateľov vyžiadať 647,5 mil. eur, z toho 614,1 mil. eur sa má týkať samotnej podnikateľskej sféry.

Zákaz uplatňovať normy spotreby práce

V roku 2019 má zvýšenie mzdových nákladov zamestnávateľov stúpnuť na 1,02 mld. eur, z čoho 969,6 mil. eur sa má vzťahovať na podnikateľov v súkromnej sfére. „Tieto dopady môžu byť zmiernené, ak sa naplní jeden z cieľov v novely, a to znížiť rozsah práce v noci, sobotu, nedeľu a vo sviatok,“ tvrdia poslanci Podmanický, Glváč a Petrák.

Žiadne alebo nižšie dopady podľa nich možno očakávať u zamestnávateľov, ktorí už v súčasnosti poskytujú mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a v nedeľu alebo vyššie mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a prácu vo sviatok. Navrhovaná novela pracovného kódexu obsahuje aj ďalšie navrhované zmeny.

Ide o zavedenie povinnosti neponúknuť pri dojednávaní mzdy v pracovnej zmluve základnú zložku mzdy v sume nižšej ako je suma základnej zložky zverejnená v ponuka zamestnania, vypustenie povinnosti uvádzať niektoré údaje v potvrdení o zamestnaní, úpravu nárokov v prípade pracovnej pohotovosti mimo pracoviska v osobitných prípadoch a doplnenie možnosti vyplácať mzdu za prácu nadčas v období čerpania náhradného voľna.

Novela zákona zavádza aj zákaz uplatňovať normy spotreby práce, ak by mohla byť ohrozená bezpečnosť alebo zdravie zamestnancov.

Viac k témam: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, Národná rada SR, príplatok za prácu v noci a cez sviatok, príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, Zákonník práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Príplatky za prácu v noci a cez sviatok sa majú zvýšiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda Roberta Fica po štvrtýkrát novelizuje Trestný zákon, Gröhling ju nazval „zmeskou babrákov“

Dodal, že vládnu koalíciu opakovane upozorňovali na protiústavnosť niektorých častí novely a na to, že sú v rozpore so záväzkami EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *