Home / SLOVENSKO / Matica slovenská má nového predsedu, volilo ho približne 450 delegátov

Matica slovenská má nového predsedu, volilo ho približne 450 delegátov

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) – Novým predsedom Matice slovenskej (MS) je právnik Marián Gešper, ktorý bude vo funkcii štyri roky. Podľa informácií agentúry SITA ho v noci z piatka na sobotu v Liptovskom Mikuláši zvolilo Valné zhromaždenie MS. Gešper získal 258 hlasov, jeho protikandidát politológ Roman Michelko 127 hlasov.

Tkáč už nemohol kandidovať

Valné zhromaždenie v úvode voľby nového predsedu MS skonštatovalo, že doterajší predseda Marián Tkáč podľa stanov inštitúcie nemôže kandidovať tretíkrát po sebe na funkciu predsedu MS.

Odporúčame:
Matica stiahla kritizované video, obhajuje sa alternatívou

Nového predsedu volilo približne 450 delegátov. Okrem predsedu MS delegáti na Valnom zhromaždení v Liptovskom Mikuláši volili aj predsedu Dozorného výboru a členov výboru MS.

Kritika ministra Maďariča

Minister kultúry Marek Maďarič v marci v parlamente povedal, že Matica slovenská za posledné roky premrháva príležitosť byť akceptovanou inštitúciou, ktorá si nájde svoje miesto v 21. storočí. Nikto nepopiera jej historickú úlohu ani dnešnú prácu jednotlivých matičiarov, podotkol.

Myslí si, že ten, kto nastúpi po súčasnom vedení, bude mať možno poslednú príležitosť presvedčiť verejnosť aj politické strany o zmysluplnosti Matice slovenskej, o tom, či má štát maticu finančne podporovať.

Viac k témam: Marián Gešper, Marián Tkáč, Matica slovenská, Roman Michelko
Zdroj: Webnoviny.sk – Matica slovenská má nového predsedu, volilo ho približne 450 delegátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pred 35 rokmi nám ľudia so sviečkami v dlaniach ukázali cestu, tvrdí Čaputová

Podobne ako aktéri Novembra '89 verili v zodpovednú slobodu pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *