Home / SLOVENSKO / Fico odmieta zmeny vo vláde a v Smere-SD, zisk strany vo voľbách nie je fiaskom

Fico odmieta zmeny vo vláde a v Smere-SD, zisk strany vo voľbách nie je fiaskom

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico by nenazval minulotýždňové voľby porážkou, keďže spomedzi strán získali najviac poslancov v krajských zastupiteľstvách. Takisto pripomenul, že všetci ich kandidáti na predsedu vyššieho územného celku (VÚC) získali desaťtisíce hlasov.

„Samozrejme, že by som chcel viac poslancov aj županov, ale taký je väčšinový volebný systém,“ vyhlásil na tlačovej besede s tým, že na Slovensku je trend nezávislých poslancov. Očakáva, že tento trend sa prejaví aj v budúcoročných voľbách do samospráv.

Slovensko v občianskej vojne

Fico ako premiér poďakoval občanom, ktorí prišli voliť a zablahoželal zvoleným županom. Zdôraznil, že sa teší na spoluprácu, keďže on vždy so županmi komunikoval a navštevoval kraje. Takisto ocenil porážku extrémizmu a vyššiu volebnú účasť. Pripomenul, že k účasti na voľbách vyzvali všetci traja ústavní činitelia, ale priznal, že za tým mohla byť mobilizácia proti extrémizmu aj koalično-opozičný súboj. Slovensko podľa neho vo voľbách dokázalo, že je demokratickou krajinou, a nie mafiánskym štátom.

Odporúčame:
Kaliňák aj ostatní podpredsedovia strany Smer-SD majú Ficovu plnú dôveru

Ako predseda Smeru povedal, úmyselne si zobral čas na vyjadrenie sa k voľbám. Situáciu, ktorá po nich nastala, označil za hystériu, podľa neho to tu vyzeralo, „akoby bolo Slovensko v občianskej vojne“. Fico zdôraznil, že jeho strana získala najviac poslancov.

„Z hľadiska politických strán Smer získal 88 poslancov, čo je suverénne najviac. Ako môže byť fiasko, ak sme získali najviac poslancov? Samozrejme, že by som chcel viac, ale tie trendy nezávislých sú mimoriadne silné,“ vyhlásil Fico. Výsledok podľa neho zodpovedá súčasnému rozloženiu politických síl, pričom strana Smer je naďalej rozhodujúcou politickou silou.

Ficova dôvera

Premiér zároveň odmietol, že by sa v Smere, respektíve vo vláde, chystali zmeny či boli tlaky na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. „Všetci podpredsedovia Smeru majú moju dôveru,“ dodal Fico.

V minulotýždňových voľbách do vyšších územných celkov získala pravicová koalícia županov v Trnavskom kraji (Jozef Viskupič), Žilinskom (Erika Jurinová), Prešovskom (Milan Majerský), Košickom (Rastislav Trnka), ako aj v Bratislavskom kraji (Juraj Droba). Ján Lunter s podporou koaličných i opozičných strán zvíťazil v Banskobystrickom kraji. Svoje posty obhájili dvaja predsedovia – Jaroslav Baška v Trenčianskom kraji a Milan Belica v Nitrianskom. Obaja mali podporu koalície Smer-SD, SNS, Most-Híd.

Na voľbách sa zúčastnilo 29,95 percenta voličov, teda 1 348 114 občanov. Je to doteraz najvyššia účasť v takýchto voľbách, pred štyrmi rokmi k volebným urnám prišlo 20,11 percenta voličov. Premiér Fico sa po voľbách stratil, zúčastnil sa v stredu na rokovaní vlády, ale ani tam sa k voľbám nevyjadril. Neprišiel ani na utorkové rokovanie strany.

Viac k témam: Robert Fico, Smer-SD, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico odmieta zmeny vo vláde a v Smere-SD, zisk strany vo voľbách nie je fiaskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

O novom predsedovi strany Hlas-SD rozhodne snem, ten sa bude konať 1. júna v Košiciach

Matúš Šutaj Eštok zdôraznil, že chcú, aby Hlas prežil odchod svojho predsedu Petra Pellegriniho, ktorý bol nedávno zvolený za prezidenta SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *