Home / SVET / OSN varuje pred humanitárnou katastrofou, ľudstvo taký hladomor nezažilo desaťročia

OSN varuje pred humanitárnou katastrofou, ľudstvo taký hladomor nezažilo desaťročia

SANÁ 9. novembra (WebNoviny.sk) – Jemen čelí najväčšiemu hladomoru na svete za posledné desaťročia a v prípade, že sa neobnovia dodávky potravín, vyžiada si milióny obetí, varoval Mark Lowcock z Organizácie Spojených národov (OSN). Koalíciu pod vedením Saudskej Arábie preto vyzval, aby ukončila blokádu konfliktom zmietanej krajiny.

Koalícia v pondelok uzavrela vzdušné, vodné aj pozemné trasy do Jemenu po tom, ako tamojší rebeli odpálili raketu na Rijád. Podľa Saudskej Arábie bola blokáda nevyhnutná na zastavenie dodávok zbraní z Iránu pre jemenských rebelov, ktorí bojujú proti koalícii od roku 2015. Irán ich zbrojenie popiera.

Odporúčame:
Video: Potravinová kríza v Jemene je človekom vytvorená katastrofa, tvrdí miestny riaditeľ OSN

Červený kríž uviedol, že blokáda zastavila aj dodávky chlórových tabliet, ktoré sú potrebné v boji proti epidémii cholery, ktorá postihla viac ako 900-tisíc ľudí. Podľa OSN je na pokraji hladomoru sedem miliónov ľudí spoliehajúcich sa na prísun jedla.

OSN uvádza, že od marca 2015, keď koalícia spustila ofenzívu v Jemene, zahynulo viac ako 8 670 ľudí. Až 60 percent z nich tvorili civilisti, ďalších 49 960 Jemenčanov utrpelo zranenia.

Viac k témam: humanitárna kríza, Jemen, OSN
Zdroj: Webnoviny.sk – OSN varuje pred humanitárnou katastrofou, ľudstvo taký hladomor nezažilo desaťročia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Odmietne Fínsko ponuku Turecka? Prezident Niinistö pripustil vstup do NATO ešte pred Švédskom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že jeho vláda bude napredovať v procese ratifikácie prihlášky Fínska do aliancie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *