Home / EKONOMIKA / Údaje o daňových subjektoch musia mať absolútnu ochranu, vyhlásil prezident finančnej správy

Údaje o daňových subjektoch musia mať absolútnu ochranu, vyhlásil prezident finančnej správy

BRATISLAVA 9. novembra (WebNoviny.sk) – Údaje o daňových subjektoch musia mať absolútnu ochranu. Vyhlásil to prezident finančnej správy František Imrecze na medzinárodnej konferencii Európskej organizácie daňových správ (IOTA) v Budapešti.

„Musíme posilniť diskusiu o tom, ako sa budú získané dáta využívať. Daňové subjekty majú právo na ochranu súkromia a bezpečnosť svojich dát a finančné správy im ju musia zabezpečiť,“ uviedol Imrecze.

Výmena informácií

Ako informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová, témou konferencie bola najmä ochrana dát o daňových subjektoch a s tým spojené riziko ich úniku. Finančné správy na celom svete podľa nej získavajú pri svojej činnosti množstvo dôverných informácií o daňových subjektoch. Niektoré z týchto informácií si navyše jednotlivé finančné správy medzi sebou vymieňajú v rámci automatickej výmeny informácií (AVI).

Odporúčame:
Matovič podľa polície krátil dane, štátu mala vzniknúť škoda viac ako pol milióna eur

Po výmene informácií o účtoch rezidentov v zahraničí dôjde ku koncu roka k ďalšej výmene informácií o počte zamestnancov, výnosoch, zisku či strate nadnárodných spoločností. Hoci finančné správy investovali nemalé financie do informačných systémov a ich zabezpečenia, riziko prípadných únikov dôverných informácií stále existuje.

Etické princípy

Na konferencii IOTA sa diskutovalo aj o dodržiavaní etických princípov. Predstavitelia finančných správ, biznisu a medzinárodných organizácií sa zhodli, že prípadné riziko zneužitia dôverných informácií neexistuje iba z externého prostredia, ale aj od zamestnancov finančných správ.

Finančné správy preto stoja pred novou výzvou: ako zabezpečiť, že získané dáta od daňových subjektov sú chránené a nedôjde k ich zneužitiu internými zamestnancami. Jednotlivé správy už čiastočne prijali potrebné opatrenia, väčšinou interné, ako napríklad Etický kódex či Kódex zabezpečenia dát.

Ochranu dát daňových subjektov je však podľa Imreczeho potrebné posilňovať aj prostredníctvom školení zamestnancov o dodržiavaní etických pravidiel pri narábaní s citlivými údajmi či prípadným zavádzaním interných monitorovacích systémov.

Viac k témam: dane, ekonomika, Finančná správa SR, František Imrecze
Zdroj: Webnoviny.sk – Údaje o daňových subjektoch musia mať absolútnu ochranu, vyhlásil prezident finančnej správy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Fico pôjde na významnú obchodnú návštevu do Číny, rokoval o tom štátny tajomník Marek Eštok (foto)

Pracovná cesta bude mať ekonomický charakter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *