Home / EKONOMIKA / Pellegrini bojuje s byrokraciou predkladaním už platného zákona, tvrdí SPOLU

Pellegrini bojuje s byrokraciou predkladaním už platného zákona, tvrdí SPOLU

BRATISLAVA 8. novembra (WebNoviny.sk) – Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu predložil do pripomienkového konania novelu zákona o správnom poriadku. Tá má ambíciu dosiahnuť, aby od podnikateľov a občanov nemohol štát žiadať informácie, ktorými už disponuje.

Podľa expertky na dane, odvody a podnikateľské prostredie novovznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia Jaroslavy Lukačovičovej, toto pravidlo už uzákonené je – v zákone o eGovernmente.

Ústretový krok

Podľa zástupcov SPOLU – občianska demokracia Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho sa rozhodol urobiť na prvý pohľad ústretový krok, ktorým má byť návrh novely zákona o správnom poriadku.

V rámci tejto novely, ku ktorej prebieha medzirezortné pripomienkové konanie, sa má zrušiť povinnosť požadovať od podnikateľov a občanov výpis z obchodného registra, list vlastníctva, výpis z registra trestov či živnostenské oprávnenie.

Odporúčame:
Pellegrini a Žiga vyhlásili vojnu byrokracii, očakávajú úsporu peňazí aj času

„V dôvodovej správe sa uvádza, že je neúčelné, aby orgány verejnej moci požadovali preukazovanie skutočností uvedených v dokladaných listinných výpisoch príslušných registrov, ak si tieto skutočnosti vedia samé preveriť prostredníctvom informačných systémov verejnej správy, alebo sú im známe z ich činnosti,“ píše sa v stanovisku strany.

Politické divadlo

Skutočnosť, že zodpovedné inštitúcie nebudú požadovať výpis z obchodného registra či živnostenské oprávnenie však už dávno platí v rámci zákona o eGovermente. Lukačovičová považuje prijímanie takmer stostranovej novely zákona za politické divadlo.

„Ak podpredseda vlády očakáva za tento návrh búrlivý potlesk podnikateľov, tak čaká márne. V paragrafe 55 tohto zákona sa píše, že orgány verejnej moci si môžu vyžiadať predmetný výpis od správcu registra, ktorý je takýto výpis povinný vydať. Úrad Petra Pellegriniho si len robí reklamu cez legislatívny proces,“ hodnotí expertka.

Lukačovičová si aj priamo na Pellegriniho úrade preverila, či o tomto zákone vedia, a či si ho vykladajú správne. „Existenciu a výklad zákona o eGovernmente nám potvrdili aj telefonicky priamo na úrade podpredsedu vlády,“ dodala.

Byrokacie neubúda

Podľa Lukačovičovej byrokracie v podaní vládnej koalície vôbec neubúda, pretože Pellegriniho úrad nekoná tam, kde by mal. Odborníčka novovznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia konštatuje, že oproti minulému roku pribudla podnikateľom ďalšia byrokratická povinnosť zo zákona o odpadoch.

Takisto nedokázal zabrániť schváleniu vládnych návrhov zákonov na poslednej schôdzi NR SR, ktoré ustanovujú dlhšiu archiváciu účtovných dokladov, či zakladajú novú byrokratickú povinnosť zo zákona o pracovnej zdravotnej službe.

Viac k témam: byrokracia, Jaroslava Lukačovičová, Peter Pellegrini, SPOLU – občianska demokracia, Úrad pre investície a informatizáciu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini bojuje s byrokraciou predkladaním už platného zákona, tvrdí SPOLU © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Problémom nerastúcej produktivity špičkových firiem sú chýbajúce talenty a inovácie, tvrdia analytici

To dokresľuje dôvody pomalšieho rastu agregátnej produktivity na Slovensku po globálnej finančnej kríze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *