Home / EKONOMIKA / Apple údajne zreorganizoval svoje dcérske firmy preto, aby využil medzery v daňových zákonoch

Apple údajne zreorganizoval svoje dcérske firmy preto, aby využil medzery v daňových zákonoch

NEW YORK 7. novembra (WebNoviny.sk) – Americká technologická firma Apple podľa denníka New York Times a Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) zreorganizovala svoje zahraničné dcérske firmy, aby využila medzery v daňových zákonoch na európskom ostrove Jersey.

Odporúčame:
Samsung odkopíroval prvky iPhonu od firmy Apple, potvrdil to Najvyšší súd v USA

Urobila to vraj po tom, ako sa v roku 2013 začali opatrenia voči voľným pravidlám v Írsku. Denník a ICIJ citovali z dôverných záznamov, ktoré získal nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Dokumenty pochádzajú z bermudskej spoločnosti Appleby poskytujúcej právne služby.

Dane v hodnote desiatok miliárd dolárov

Firma Apple podľa New York Times a ICIJ svoje dcérske spoločnosti zreorganizovala po tom, ako podvýbor amerického Senátu v roku 2013 zistil, že sa vyhla daniam v sume niekoľkých desiatok miliárd dolárov využitím zahraničných daňových rajov. Do roku 2015 firma Apple presunula daňové sídlo dvoch írskych dcérskych spoločností na ostrov Jersey a Írsko si zvolila za daňové sídlo pre inú európsku dcéru.

Spoločnosť Apple na tieto informácie reagovala vyjadrením, že správa obsahuje rôzne „nepresnosti“. Tvrdí napríklad, že jej reorganizácia v roku 2015 bola „osobitne navrhnutá s cieľom zachovať platby daní v USA a nie redukovať dane kdekoľvek inde“.

Najväčší platca daní vo svete

Firma Apple uviedla, že je najväčším platcom daní vo svete a za posledné tri roky zaplatila dane z korporátnych príjmov v sume 35 mld. USD, vrátane daní v objeme 1,5 mld. USD v Írsku. Spoločnosť dodala, že o reorganizácii írskych dcér v roku 2015 informovala regulačné úrady v USA a Európsku komisiu, pričom tieto kroky podľa nej neznížili jej dane v žiadnej krajine.

Viac k témam: Apple, dane, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Apple údajne zreorganizoval svoje dcérske firmy preto, aby využil medzery v daňových zákonoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opozícia pácha v zahraničí „ekonomickú vlastizradu“, podľa Fica Šimečka otočil a Ódorova vláda sa správala ako lenivé vši (video)

Premiér zároveň zdôraznil, že vláda momentálne komunikuje s Bruselom čisto „na technickej úrovni".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *