Home / EKONOMIKA / Projekty z ministerstva práce zamestnali vyše 30-tisíc ľudí, Richter chce zdvojnásobiť čísla

Projekty z ministerstva práce zamestnali vyše 30-tisíc ľudí, Richter chce zdvojnásobiť čísla

BRATISLAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí vyčlenilo z Európskeho sociálneho fondu (ESF) na podporu zamestnávania mladých ľudí 79 miliónov eur, vďaka ktorým sa podporilo vytvorenie 33 314 nových pracovných miest pre mladých ľudí do 29 rokov.

Odporúčame:
Dávky v hmotnej núdzi sa zvýšia, Richter uvažuje aj o náhradnom výživnom

Na tlačovej besede k výročnej konferencii Operačného programu Ľudské zdroje to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Podľa neho ide o národné projekty Praxou k zamestnaniu, Úspešne na trhu práce, či o podporu absolventskej praxe. „Od júla tohto roka sme spustili ďalšie projekty, a to je Šanca pre mladých, reštart pre mladých a vzdelávanie pre mladých,“ povedal.

Pomoc dlhodobo nezamestnaným

Na tieto projekty je podľa ministra vyčlenených 91 miliónov eur, ktorými chce rezort podporiť vytvorenie vyše 60 tisíc nových miest pre mladých ľudí do 29 rokov.

Projekty rezortu práce podľa Richtera pomáhajú aj dlhodobo nezamestnaným. „V minulom mesiaci poklesol počet dlhodobo nezamestnaných pod 100 tisíc,“ povedal. Podľa neho je Slovensko „metodickým príkladom“ pre ostatné krajiny vzhľadom na akčný plán na posilnenie integrácie dlhodobo nezamestnaných na trh práce.

Tento plán, ktorý obsahuje návrhy a ciele v legislatívnej oblasti, vláda predložila Európskej komisii. „V legislatívnej oblasti už pripravujeme výstupy k sociálnej ekonomike, teda zákon k sociálnym podnikom, ktorý je v podstate pripravený,“ povedal.

Podpora opatrovateľskej služby

Minister spomenul aj návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorým sa má zvýšiť aktivačný príspevok na dvojnásobok pri zamestnaní sa ľudí v hmotnej núdzi.

Odporúčame:
Sulík kritizuje zvyšovanie minimálnej mzdy, nerieši problémy najmenej kvalifikovaných ľudí

Z ESF sa podľa šéfa rezortu práce a sociálnych vecí financuje nielen podpora zamestnávania, ale napríklad aj podpora sociálnej práce v obciach na Slovensku. Ide o 30 mil. eur vyčlenených na financovanie 266 pracovných miest pre terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí poskytujú služby 38 tisíc klientom.

„Tento projekt bude končiť v roku 2019 a akonáhle skončí, máme záujem, aby pokračoval,“ povedal. Ďalším projektom financovaným z ESF je podpora opatrovateľskej služby. „Na túto činnosť sme alokovali sumu 50 miliónov eur a k 30. septembru 2017 bolo podporených 246 subjektov a 3 710 opatrovateľov, ktorí opatrujú 5 301 odkázaných ľudí,“ tvrdí Richter.

Viac k témam: ESF Európsky sociálny fond, Ján Richter, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Projekty z ministerstva práce zamestnali vyše 30-tisíc ľudí, Richter chce zdvojnásobiť čísla © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu bude mať nového šéfa, vláda odvolala Martina Hypkého

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky vznikol 1. júna 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *