Home / SLOVENSKO / Video: Polícia obvinila pre korupciu počas volieb šesť osôb, hrozí im až rok väzenia

Video: Polícia obvinila pre korupciu počas volieb šesť osôb, hrozí im až rok väzenia

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – V súvislosti so sobotňajšími krajskými voľbami obvinila protikorupčná jednotka Národnej kriminálnej agentúry z trestného činu volebnej korupcie šesť osôb.

Ako v pondelok na brífingu uviedol Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, ide o tri samostatné prípady, pričom v dvoch bola cena jedného voličského hlasu vyčíslená na tri eurá. Všetky prípady objasnili policajti ešte pred samotnými voľbami.

Voličské hlasy sa kupovali za peniaze alebo potraviny

Prvý prípad sa týka Žilinského kraja. Obvinení Gustáv B., Jaroslav B. a Vladimír Č. ponúkali kandidátovi na poslanca, že mu za 3 000 eur zabezpečia 1 000 hlasov. Pri preberaní sumy ich na konci októbra zadržala polícia.

V druhom prípade, ktorý sa týka Prešovského kraja, obvinený Štefan M. ponúkal, že pre kandidáta zabezpečí 2 600 hlasov. Za to požadoval 7 800 eur, z ktorých 2 000 aj prebral a následne bol zadržaný.

V treťom prípade obvinení Ondrej O. a Michal J. rozdávali v Medzilaborciach potenciálnym voličom potraviny za to, že budú hlasovať konkrétnym spôsobom. Následne od kandidáta na poslanca žiadali najskôr 1 000 a potom 3 000 eur na zabezpečenie týchto potravín. Oslovení kandidáti podľa Gašpara spolupracovali s políciou.

Páchatelia boli v kontakte s voličmi

„V minulosti sme riešili predovšetkým korupciu, kde bol záujem jednotlivých kandidátov hľadať si tie voličské hlasy za úplatky a organizovať si voľby vo svoj prospech. Tentokrát to boli páchatelia, ktorí žijú alebo sú v kontakte so sociálne vylúčenými skupinami a tí aktívne oslovovali kandidátov s ponukou, že vedia zabezpečiť volebné hlasy za úplatky,“ vysvetlil Gašpar.

V prípade dokázania viny hrozí obvineným z trestného činu volebnej korupcie trest až na rok väzenia.

Počas sobotňajších volieb sa policajti zaoberali 59 podnetmi súvisiacimi s možným narušením verejného poriadku. V 19 prípadoch išlo o trestné oznámenia, v 14 o priestupky a 26 prípadov predstavovali iné podnety. Na bezproblémový priebeh volieb dohliadalo 7 057 policajtov.

Viac k témam: Polícia SR, Tibor Gašpar, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Polícia obvinila pre korupciu počas volieb šesť osôb, hrozí im až rok väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ekocentrum v Čunove získalo od prezidentky zelenú pečať, budova splnila náročné kritériá

Náklady na stavebné práce a expozičné priestory dosiahli viac ako 4,2 milióna eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *