Home / SLOVENSKO / Údaje o cestujúcich lietadlom by mali zbierať za účelom prevencie teroristického útoku

Údaje o cestujúcich lietadlom by mali zbierať za účelom prevencie teroristického útoku

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Zbieranie a spracúvanie záznamov o leteckých cestujúcich na účely predchádzania, odhaľovania alebo stíhania trestných činov má mať na starosti Národná ústredňa informácií o pasažieroch.

Odporúčame:
Foto: Minister Gajdoš odovzdal lietadlo Spartan, techniku nebudú využívať len na vojenské účely

Uvádza sa to v návrhu novely zákonov o Policajnom zbore a o pobyte cudzincov z dielne ministerstva vnútra. Dokument bude predložený na rokovanie vlády. Podľa návrhu má byť ústredňa osobitným útvarom Policajného zboru.

Let mimo Európskej únie

„Letecký dopravca je povinný poskytovať národnej ústredni záznam o leteckom cestujúcom pri každom lete mimo Európskej únie. Letecký dopravca je povinný poskytovať národnej ústredni záznam o leteckom cestujúcom aj pri lete v rámci Európskej únie, ak tak určí národná ústredňa,“ uvádza sa v návrhu. Z informačného systému sa záznamy podľa navrhovanej novely budú môcť poskytovať iným policajným útvarom, Slovenskej informačnej službe alebo Vojenskému spravodajstvu.

„Údaje bude možné využívať len pri prevencii, odhaľovaní, vyšetrovaní a stíhaní teroristických trestných činov a inej závažnej trestnej činnosti ako je napríklad obchodovanie s ľuďmi, korupcia, násilná a drogová trestná činnosť,“ konštatuje návrh.

Pokuta za každý vykonaný let

Leteckému dopravcovi, ktorý neposkytne záznam o leteckom cestujúcom alebo ho poskytne neúplný alebo nesprávny, môže uložiť národná ústredňa pokutu do 20 000 eur za každý vykonaný let.

Ministerstvo novelu predkladá za účelom transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady o využívaní údajov zo záznamov o cestujúcich (PNR) na účely prevencie, odhaľovania, vyšetrovania a stíhania teroristických trestných činov a závažnej trestnej činnosti.

 

Viac k témam: letecký dopravca, novela zákona, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Údaje o cestujúcich lietadlom by mali zbierať za účelom prevencie teroristického útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Migračné toky v Únii sa zintenzívnili, Slovensko však prisťahovalcov láka najmenej

V roku 2021 bolo v EÚ podľa odhadov päť prisťahovalcov na 1000 ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *