Home / SLOVENSKO / V oblasti Tatier pretrváva lavínové nebezpečenstvo, horskí záchranári vydali výstrahy

V oblasti Tatier pretrváva lavínové nebezpečenstvo, horskí záchranári vydali výstrahy

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Na Slovensku fúka mierny južný vietor, ktorý najmä do oblasti Tatier prináša oteplenie. Vo všetkých pohoriach bolo polooblačno, miestami hmlisto, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Odporúčame:
Výstraha pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvo pretrváva vo všetkých pohoriach

Teplota vzduchu sa pohybovala od -2°C do +6°C. Na hrebeňoch fúkal mierny južný vietor rýchlosťou 2 – 6 m/s, v nárazoch 10 – 18 m/s. Za posledných 72 hodín nový sneh nepripadol. Sneh z predchádzajúcej periódy sneženia je veľmi nerovnomerne rozložený, vplyvom silného vetra bol previaty na záveterné svahy, terénne pasce a depresie.

Povrch snehovej pokrývky sa vplyvom oteplenia zmenil na vlhký až mokrý, vo vyšších polohách je najmä v tienistých miestach ešte zamrznutý a nosný. Súvislá snehová pokrývka je od 1 200 m n.m.

Miesta s väčším množstvom snehu

Vo vysokohorskom teréne nad 1 500 m n.m. Vysokých, Západných a Nízkych Tatier trvá malé lavínové nebezpečenstvo, tzn. 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Počas poslednej periódy sneženia pri silnom vetre napadlo až vyše 50 cm nového suchého snehu, ktorý bol po nasledovnom oteplení a zamrznutí dostatočne spevnený.

Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a je koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. Nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žľaby a prechody strmých svahov. Lavíny sa môžu uvoľniť len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne.

Slnečné svahy sú nebezpečnejšie

Uvoľniť sa môžu aj spontánne splazy a malé lavíny na slnkom osvietených juhozápadných, južných a juhovýchodných svahoch. Menšie základové svahy sa môžu zosunúť na strmých svahoch s trávnatým povrchom a väčšou hrúbkou snehu.

Vo Fatrách má snehová pokrývka malú hrúbku, hrebene a chrbty sú holé, sneh sa sústredil do žľabov, múld a depresií a nepredstavuje výraznejšie lavínové nebezpečenstvo.

Lavínové nebezpečenstvo počas dňa na slnkom osvietených svahoch mierne stúpa.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, lavína, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk – V oblasti Tatier pretrváva lavínové nebezpečenstvo, horskí záchranári vydali výstrahy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Taraba a Danko spájajú sily, kandidátka SNS má byť atraktívna

Tomáš Taraba pravdepodobne po Veľkej noci ohlási spoluprácu s Andrejom Dankom a Slovenskou národnou stranou (SNS).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *