Home / SLOVENSKO / Krajské voľby sú prepadákom pre Smer-SD a úspechom pre opozíciu, tvrdí politický analytik

Krajské voľby sú prepadákom pre Smer-SD a úspechom pre opozíciu, tvrdí politický analytik

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Z pohľadu zvolených predsedov samosprávnych krajov sú krajské voľby pre Smer-SD prepadákom a pre opozíciu úspechom, pre agentúru SITA to povedal politický analytik Ján Baránek.

Smeru podľa Baránka nepomohla ani účelová zmena voľby predsedov krajov z dvojkolovej na jednokolovú, ktorá len zbytočne a nesystémovo znížila legitimitu županov, lebo župan zvolený v 2. kole mal väčšiu váhu. „Demokracia nefunguje tak, že sa zákony menia účelovo podľa aktuálnej situácie,“ konštatoval Baránek.

Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00

Analytik poukázal na masívny úspech opozície v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Situácia v jednotlivých krajoch sa však môže meniť podľa zloženia krajských zastupiteľstiev. Dobré podľa Baránka je, že sa nenaplnili obavy z Ľudovej strany Naše Slovensko v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji, kde nevyhrali v boji o post predsedu kraja Marian Kotleba a Milan Uhrík.

V Banskobystrickom kraji tomu výrazne pomohla vysoká účasť voličov, ktorá dosiahla 40,29 percenta. Netreba sa však upokojovať, lebo Marian Kotleba získal 23,31 percenta hlasov voličov a má druhé miesto po tom, ako sa proti nemu spojili viaceré strany.

To sa však nemôže zopakovať v parlamentných voľbách, tie majú totiž pomerný volebný systém. V krajských voľbách je väčšinový volebný systém a predsedom sa stáva ten kandidát, ktorý získa najviac hlasov.

Viac k témam: Ján Baránek, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajské voľby sú prepadákom pre Smer-SD a úspechom pre opozíciu, tvrdí politický analytik © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd sa bude opäť zaoberať prípadom expolicajta Kučerku

Expolicajt Marián Kučerka sa opakovane nedostavil na zasadnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý mal rozhodnúť o jeho odvolaní proti neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *