Home / EKONOMIKA / Jaguar Land Rover ponúka polovičné platy oproti sľubom, tvrdí hnutie SME Rodina

Jaguar Land Rover ponúka polovičné platy oproti sľubom, tvrdí hnutie SME Rodina

BRATISLAVA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Automobilka Jaguar Land Rover podľa hnutia Sme rodina ponúkajú uchádzačom o prácu polovičný plat oproti sľubom. Namiesto sľubovaných 1200 až 1700 eur majú dostávať len 650 eur v hrubom. Ako na utorňajšej tlačovej besede uviedol podpredseda hnutia Milan Krajniak, skutočný plat montážnika má byť 650 eur a skladníka 720 eur, namiesto sľubovanej sumy okolo 1150 eur v hrubom. Problémy majú nastať aj v prípade sľubovaných nástupných bonusov.

„Chodia nám maily z celého Slovenska ohľadom pracovných pohovorov do automobilky. Ponúkaný plat skladníkovi predstavoval 720 eur v hrubom. Ten navyše nemá očakávať v dohľadnej dobe sľubované dochádzkové a výkonnostné bonusy, nakoľko tieto bonusy nebudú vyplácané hneď od začiatku a počítať má zatiaľ len so základom 720 eur v hrubom,“ tlmočil slová z mailu podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak.

Sľubované platy

Vláda Roberta Fica schválila podľa hnutia 11. decembra 2015 návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Jaguar Land Rover Slovakia (JLR). V tomto materiáli vidí hnutie odpoveď na všetky otázky o sľubovaných platoch a dotáciách a ďalších faktov. „V prílohe s názvom Analýza sociálnych vplyvov sa uvádza hrubá mzda 1150 eur. Realita je ale 650 a 720 eur pri montážnej linke prípadne v pozícii skladníka. V ten istý deň, 11. decembra 2015, ale prišlo k podpísaniu aj Investičnej zmluvy medzi SR a Jaguar UK a SR a mestom Nitra, kde sa píše, že Slovensko sa zaväzuje poskytnúť urýchlené udelenie povolenia na pobyt cudzincov mimo EÚ,“ skonštatoval Krajniak.

Hnutie vyzýva vládu, aby zamedzila prísunu nových lacných pracovných síl z krajín mimo EÚ. Slovenská vláda podľa hnutia investovala 630 miliónov eur – 130 miliónov eur priamo a 500 miliónov eur nepriamej pomoci – na to, aby riešila nezamestnanosť na Ukrajine alebo v Srbsku.

Lacná pracovná sila

„V súčasnosti sa nerozhoduje len o Jaguar Land Rover. Rozhoduje sa o tom, či Slovensko bude krajina so slušnými platmi, zodpovedajúcimi výkonnosti našej ekonomiky, alebo krajina lacnej pracovnej sily, kde si budú môcť nadnárodné spoločnosti v prípade potreby angažovať, koho chcú. To by potom znamenalo, že Slováci nikdy nebudú mať dobré platy,“ uzavrel Krajniak.

Odporúčame:
Za poškodené cesty pri Jaguari Land Rover v Nitre chce Slovenská správa ciest 12 miliónov eur

Jaguar Land Rover Slovakia sa voči výrokom Krajniaka ohradilo. Hnutie Sme rodina podľa JLR do zverejnených údajov nezapočítalo rôzne príplatky a benefity. „Informácie nezohľadňujú všetky súčasti nášho systému odmeňovania. Uplatňujeme komplexný systém, v ktorom sa mesačná mzda pre kvalifikovaných robotníkov a výrobných pracovníkov bude pohybovať v rozmedzí od 900 po 1 800 EUR v priemere za mesiac, v závislosti od konkrétnej pracovnej pozície a skúseností,“ uviedol v stanovisku JLR manažér pre podnikové záležitosti Jozef Plško.

Spoločnosť sa bráni

Priemerná mzda podľa Jaguaru pozostáva z mesačného platu, príplatku za dopravu, príplatku za zručnosti, mesačného bonusu a trinásteho platu. Medzi ďalšie benefity patria doplnkové dôchodkové, úrazové či životné poistenie. Tento úvodný priemerný nástupný plat pritom neobsahuje ďalšie príplatky, ktoré pribudnú uplatňované v budúcnosti po spustení výroby, ako je napríklad príplatok za zmenovosť – tieto príplatky v budúcnosti priemerný plat ďalej navýšia, dodáva JLR.

Spoločnosť sa bráni aj voči výrokom, že poskytuje zamestnanie pre lacné pracovné sily z tretích krajín. „Väčšina z našich viac ako 500 zamestnancov pochádza zo Slovenska a priamo z regiónu viac ako 90 percent. Aj aktuálne sa primárne zameriavame na oslovenie ľudí pochádzajúcich priamo z Nitrianskeho regiónu a blízkeho okolia,“ uzavrel Plško.

Viac k témam: ekonomika, Jaguar Land Rover, Milan Krajniak, plat, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk – Jaguar Land Rover ponúka polovičné platy oproti sľubom, tvrdí hnutie SME Rodina © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Odložiť voľby na september bolo podľa Šimečku chybou. Strany vyzýva, aby spolupracovali aspoň pri čerpaní z Plánu obnovy

 Zdôraznil, že nesmieme dovoliť, aby pokračujúci chaos a konflikty premárnili miliardy, ktoré sú určené pre budúcnosť krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *