Home / SVET / Katalánsky prezident bude čeliť obžalobe za porušenie španielskych zákonov

Katalánsky prezident bude čeliť obžalobe za porušenie španielskych zákonov

MADRID 30. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky minister zahraničia Alfonso Dastis uviedol, že katalánsky líder môže znovu kandidovať v decembrových voľbách za predpokladu, že nepôjde do väzenia. Dastis sa tak vyjadril v nedeľu na veľkom zhromaždení v Barcelone na podporu jednoty Španielska.

Katalánsky prezident Carles Puigdemont musel odstúpiť po tom, čo Madrid siahol odštiepeneckému regiónu na autonómiu pre jeho vyhlásenie nezávislosti. Centrálna vláda zároveň prebrala kompetencie katalánskych úradov.

Odporúčame:
Španielsko prevzalo priamu kontrolu nad Katalánskom, Puigdemont vyzýva k pokojnému odporu

Hlavný španielsky prokurátor v súčasnosti pripravuje obžalobu proti Puigdemontovi a ďalším katalánskym predstaviteľom za porušenie španielskych zákonov.

„Neberieme Katalánsku autonómiu. Iba ju znovuzavádzame,“ povedal Dastis pre televíznu stanicu Sky News. „Uvedomia si, že nemôžu robiť niečo bez dodržiavania zákonov a uzurpovať si moc.“

Protest v Barcelone sa uskutočnil len deň po tom, čo Španielsko prevzalo priamu kontrolu nad Katalánskom a jeho vládou. Premiér Mariano Rajoy ešte v piatok večer oznámil, že sa rozhodol vypísať v regióne nové voľby, ktoré sa uskutočnia 21. decembra.

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Katalánsky prezident bude čeliť obžalobe za porušenie španielskych zákonov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely dom

Odborníci predpokladajú, že súčasná situácia s potravinami v KĽDR je najhoršia, aká bola za 11-ročnej vlády jej vodcu Kim Čong-una. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *