Home / SVET / Katalánsky parlament hlasoval za vyhlásenie nezávislosti

Katalánsky parlament hlasoval za vyhlásenie nezávislosti

BARCELONA 27. októbra (WebNoviny.sk) – Katalánsky regionálny parlament v piatok hlasoval za vyhlásenie nezávislosti Katalánska od Španielska. Vyhlásenie nezávislosti podporilo 70 z prítomných poslancov, desiati boli proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Väčšina opozičných poslancov krátko pred hlasovaním na protest proti nemu opustila rokovaciu sálu.
Prijatý zákon predpokladá skorý začiatok procesu nadobudnutia nezávislosti pre Katalánsko. Ten by mal okrem iného zahŕňať tvorbu najdôležitejších zákonov, ktorými sa Katalánsko bude riadiť, a tiež začatie rozhovorov o podobe budúcich vzťahov so Španielskom, na ktorých bude Barcelona s Madridom jednať ako „rovný s rovným“.

Odporúčame:
Puigdemont odmietol predčasné voľby v Katalánsku, parlament musí reagovať na plán Španielska

Hlasovanie katalánskeho regionálneho parlamentu o nezávislosti prichádza len niekoľko dní nato, ako španielsky premiér Mariano Rajoy oznámil, že jeho vláda zakrátko dočasne preberie kompetencie katalánskej regionálnej vlády. Španielska centrálna vláda plánovala vypísať v Katalánsku aj predčasné regionálne voľby.
Súčasní predstavitelia Katalánska sa podľa Rajoya spreneverili svojmu poslaniu a postupovali proti španielskej ústave tým, že zorganizovali referendum o nezávislosti Katalánska. To sa konalo 1. októbra a za nezávislosť Katalánska sa v ňom vyslovilo 92 percent voličov, hoci účasť bola len 43-percentná. Španielska polícia proti účastníkom referenda na mnohých miestach brutálne zakročila a stovky z nich zranila.

Viac k témam: Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Katalánsky parlament hlasoval za vyhlásenie nezávislosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V kontrole zbraní vzniká vákuum, tvrdí Rusko a za nefungujúce vzťahy s inými štátmi vraj nemôže

Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe z roku 1990 stanovila limity pre rozmiestnenie vojenského vybavenia v Európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *