Home / SVET / Poľské ministerstvo zahraničia protestuje, krajinu má navštíviť pravicový aktivista Spencer

Poľské ministerstvo zahraničia protestuje, krajinu má navštíviť pravicový aktivista Spencer

VARŠAVA 27. októbra (WebNoviny.sk) – Poľské ministerstvo zahraničných vecí v piatok protestovalo proti plánovanej návšteve známeho amerického krajne pravicového aktivistu Richarda Spencera v Poľsku.

Odporúčame:
Florida vyhlásila výnimočný stav pred prejavom známeho nacionalistu a rasistu

Spencera pozvali do Varšavy poľské krajne pravicové organizácie a mal by vystúpiť na ich konferencii, ktorá sa má konať 10. novembra, len deň predtým, ako si Poľsko pripomína Deň nezávislosti.

Názory sa priečia právnemu poriadku

„Ako krajina, ktorá bola jednou z najväčších obetí nacizmu, sme presvedčení, že názory prezentované pánom Spencerom a jeho nasledovníkmi by mohli predstavovať hrozbu pre všetkých, ktorým sú drahé hodnoty ľudských práv a demokracie,“ uvádza sa v piatkovom stanovisku poľského ministerstva zahraničných vecí. Spencerove názory sú podľa ministerstva navyše aj „v konflikte s právnym poriadkom“ Poľska.

Nie je zatiaľ jasné, či Poľsko plánuje v tomto smere vykonať aj nejaké kroky, napríklad zabrániť Spencerovi vo vstupe na územie krajiny alebo vo vystúpení na konferencii.

Hlásajú nadradenosť bielej rasy

Biely nacionalista Spencer je vedúcou postavou hnutia „alt-right“, ktoré hlása nadradenosť bielej rasy, antisemitizmus a odpor k prisťahovalcom. Zúčastnil sa aj na pochode pravicových radikálov v meste Charlottesville vo Virgínii, kde sa v auguste odohrali krvavé násilnosti. Spencer často hovorí o potrebe založiť „etnický štát“, ktorý by bol bezpečným útočiskom pre bielu rasu. Krátko po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách zorganizoval vo Washingtone konferenciu, ktorej účastníci v sále hajlovali.

Viac k témam: Poľsko, protest, Richard Spencer
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľské ministerstvo zahraničia protestuje, krajinu má navštíviť pravicový aktivista Spencer © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude najnovšia americká pomoc pre Ukrajinu posledná?

Anton Hofreiter hovorí, že americká podpora Ukrajine sa stala príliš neistá vzhľadom na to, ako dlho bolo schvaľovanie ostatného balíka v slepej uličke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *