Home / SVET / Premiér Rajoy má súhlas parlamentu, môže prevziať správu Katalánska

Premiér Rajoy má súhlas parlamentu, môže prevziať správu Katalánska

MADRID 27. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky parlament v piatok odobril plán vlády premiéra Mariana Rajoya prevziať správu katalánskeho regiónu. Hlasovanie sa uskutočnilo krátko nato, ako katalánsky regionálny parlament v Barcelone schválil vyhlásenie nezávislosti Katalánska.

Odporúčame:
Katalánsky parlament hlasoval za vyhlásenie nezávislosti

Na základe rozhodnutia španielskeho centrálneho parlamentu má Rajoy právomoc okrem iného zbaviť moci súčasného katalánskeho regionálneho prezidenta Carlesa Puigdemonta a jeho vládu a tiež znefunkčniť katalánsky parlament a prevziať jeho právomoci. Je teraz na Rajoyovej vláde, ako s týmito kompetenciami naloží.

V Katalánsku schválili osamostatnenie

V španielskom regionálnom parlamente krátko predtým schválili osamostatnenie od Španielska, pričom schválený zákon predpokladá skorý začiatok procesu nadobudnutia nezávislosti pre Katalánsko. Ten by mal okrem iného zahŕňať tvorbu najdôležitejších zákonov, ktorými sa Katalánsko bude riadiť, a tiež začatie rozhovorov o podobe budúcich vzťahov so Španielskom, na ktorých bude Barcelona s Madridom jednať ako „rovný s rovným“.

Odporúčame:
Puigdemont odmietol predčasné voľby v Katalánsku, parlament musí reagovať na plán Španielska

Španielsky premiér Rajoy už pred týmto hlasovaním oznámil, že jeho vláda zakrátko dočasne preberie kompetencie katalánskej regionálnej vlády. Španielska centrálna vláda plánuje podľa neho vypísať v Katalánsku aj predčasné regionálne voľby.

Postupovali proti španielskej ústave

Súčasní predstavitelia Katalánska sa podľa Rajoya spreneverili svojmu poslaniu a postupovali proti španielskej ústave tým, že zorganizovali referendum o nezávislosti Katalánska. To sa konalo 1. októbra a za nezávislosť Katalánska sa v ňom vyslovilo 92 percent voličov, hoci účasť bola len 43-percentná. Španielska polícia proti účastníkom referenda na mnohých miestach brutálne zakročila a stovky z nich zranila.

Viac k témam: Katalánsko, Mariano Rajoy, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Rajoy má súhlas parlamentu, môže prevziať správu Katalánska © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Influencer Andrew Tate, podozrivý z obchodovania s ľuďmi zostáva vo väzbe. Súd ho neprepustil ani na kauciu

Očakáva sa, že Tate sa voči rozhodnutiu odvolá, ako to urobil v minulosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *