Home / SVET / ORBÁN IZREALSKÉMU PREMIÉROVI: ANTISEMITIZMUS U NÁS NESTRPÍME

ORBÁN IZREALSKÉMU PREMIÉROVI: ANTISEMITIZMUS U NÁS NESTRPÍME

Maďarsko spáchalo hriech, keď v druhej svetovej vojne neochránilo svojich židovských spoluobčanov. Vyhlásil to v utorok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po schôdzke s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

„Bol to hriech, pretože namiesto ochrany Židov sme sa rozhodli kolaborovať s nacistami,“ dodal Orbán a zdôraznil, že jeho krajina vyhlasuje nulovú toleranciu voči antisemitizmu. „Návšteva izraelského premiéra po 30 rokoch otvára novú kapitolu vo vzájomných vzťahoch. Je to základ spolupráce, ktorá ukazuje do budúcnosti,“ konštatoval predseda maďarskej vlády.

Orbán vyjadril vďaku Netanjahuovi za to, že Izrael prispel k bezpečnosti Európy. Izraelského premiéra označil za vlastenca a dodal, že v budúcnosti budú úspešné vlády, ktoré sú vlastenecké. „Izrael a Maďarsko sú si vedomé minulosti, avšak hľadia do budúcnosti. Budúcnosť patrí takýmto krajinám,“ reagoval Netanjahu, ktorý ocenil, že Maďarsko sa stavia na stranu Izraela na medzinárodných fórach, a že je na čele spoločenstva krajín, ktoré bojujú proti novému antisemitizmu, aj proti delegitimizácii moderného izraelského štátu.

Ako päsť na oko s Orbánovými peknými slovami pôsobí plagátová kampaň maďarskej vlády namierená proti migrantom, ktorá využíva portrét amerického finančníka Georgea Sorosa. Kampaň vyvolala politický škandál a protestovali proti nej doma i v zahraničí. Premiér Viktor Orbán ju však označil za „totálny úspech“.

Podľa BBC sa mnoho maďarských Židov domnieva, že kampaň, ktorej náklady sa odhadujú na 5,7 miliardy forintov (1,8 milióna eur), je antisemitská. „Nedovoľme, aby sa nakoniec smial Soros!“ píše sa na bilbordoch s portrétom finančníka, ktoré boli v minulých dňoch rozmiestnené po celom Maďarsku.

Kampaň kritizoval sám Soros i jeho hovorca. „Som znepokojený, že súčasný maďarský režim používa antisemitské asociácie ako súčasť svojej zámerne zavádzajúcej dezinformačnej kampane,“ konštatoval Soros a dodal, že ho povzbudzuje skutočnosť, že voči kampani protestovala aj maďarská židovská komunita. Podľa jeho slov maďarská vláda šíri nenávisť voči cudzincom a démonizuje utečencov.

msz

Zdroj foto a info: uzzno.sk, web a fb

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely dom

Odborníci predpokladajú, že súčasná situácia s potravinami v KĽDR je najhoršia, aká bola za 11-ročnej vlády jej vodcu Kim Čong-una. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *