Home / SVET / ORBÁN ZNOVU NAHNEVAL ŽIDOVSKÚ KOMUNITU VO SVETE

ORBÁN ZNOVU NAHNEVAL ŽIDOVSKÚ KOMUNITU VO SVETE

Svetový židovský kongres (WJC) a najvýznamnejšia židovská organizácia v Maďarsku nesúhlasia so slovami maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa pochvalne vyjadril o lídrovi z čias druhej svetovej vojny Miklósovi Horthym, spojencovi nacistického Nemecka. 

Prezident WJC Ronald Lauder uviedol, že jeho organizácia bude vždy odsudzovať také „poľutovaniahodné činy„, akých sa dopúšťal Horthy, a odmietol akékoľvek pokusy o ich ospravedlňovanie.  „Hrôzy, ktoré admirál Horthy spôsobil židovskej komunite Maďarska tým, že jej odňal práva a zbavil ľudskosti, a jeho úloha pri deportácii a vyvraždení tisícov Židov, nemôže byť nikdy ospravedlnená,“ uviedol Lauder.

Predseda maďarskej vlády nazval minulý týždeň Horthyho i ďalších vrcholných predstaviteľov Maďarska „výnimočnými štátnikmi“ za to, že krajinu viedli po rozpade Rakúsko-uhorskej monarchie po prvej svetovej vojne.  Orbánovo vyjadrenie kritizoval aj András Heisler, predseda Zväzu židovských náboženských obcí v Maďarsku (Mazsihisz). Ten povedal, že antisemitizmus z Horthyho obdobia „nemôže slúžiť ako príklad pre budúce generácie“.

V posledných niekoľkých rokoch bolo síce v Maďarsku Horthymu odhalených niekoľko búst i sôch, avšak väčšinou v súkromnom vlastníctve.

Zdroj foto a info: web a žno

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinským mužom v odvodovom veku žijúcim v zahraničí pozastavili konzulárne služby, potvrdil Kuleba

Hlavnou prioritou ministerstva je boj o prežitie Ukrajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *