Home / EKONOMIKA / Americký akciový trh oslabil, spôsobila ho aj nižšia tvorba pracovných miest

Americký akciový trh oslabil, spôsobila ho aj nižšia tvorba pracovných miest

NEW YORK 10. marca (WebNoviny.sk) – Ďalšia vlna výpredaja akcií viedla k tomu, že americký akciový trh v piatok oslabil a index S&P 500 klesol ôsmykrát za deväť dní.

Výpredaj akcií, ktorý sa v závere dňa trochu zmiernil, nasledoval po správe o prekvapujúco slabej tvorbe pracovných miest v USA a ďalších náznakoch, že globálna ekonomika sa spomaľuje.

Čínsky export oslabil viac, než predpovedali

Americkí zamestnávatelia vo februári vytvorili iba 20 tis. nových pozícií, pričom ekonómovia očakávali, že prijmú približne 180 tis. nových pracovníkov.

Okrem toho piatková správa ukázala, že čínsky export minulý mesiac oslabil o 20 percent, čiže podstatne viac, ako ekonómovia predpokladali. Navyše Európska centrálna banka vo štvrtok uviedla, že realizuje obrat vo svojej politike a obnovuje opatrenia na podporu hospodárstva regiónu.

Stavebné firmy posilnili

Akciový trh USA v piatok smerom nadol viedli energetické spoločnosti, keďže ceny ropy sa znížili. Firmy Noble Energy a EOG Resources klesli o 5,4 percenta. Spoločnosti podnikajúce v oblasti zdravotníckej starostlivosti a maloobchodné reťazce tiež oslabili. Väčšina stavebných firiem však posilnila po správe o výraznom raste bytovej výstavby v USA.

Index S&P 500 si odpísal 0,2 percenta a uzavrel na úrovni 2 743,07 bodu. Priemyselný index Dow Jones oslabil o 0,1 percenta na 25 450,24 bodu. Technologický Nasdaq klesol o 0,2 percenta na 7 408,14 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si pohoršil o 0,1 percenta na 1 521,88 bodu.

Viac k témam: akciový trh, ceny ropy, export, pracovné pozície, ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P)
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký akciový trh oslabil, spôsobila ho aj nižšia tvorba pracovných miest © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko zaostáva v mnohých cieľoch udržateľného rozvoja. Problematická je kvalita vzdelávania, výskum aj zelená ekonomika

K sedemnástim cieľom udržateľného rozvoja pristúpila Slovenská republika v roku 2015 v deklarácii OSN.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *