Home / SVET / Orbán navrhol nového spojenca pre stranu Fidesz v prípade, ak ju európski ľudovci vylúčia

Orbán navrhol nového spojenca pre stranu Fidesz v prípade, ak ju európski ľudovci vylúčia

BUDAPEŠŤ 8. marca (WebNoviny.sk) – Ak stranu Fidesz vylúčia z hlavnej stredopravej frakcie v Európskom parlamente, Európskej ľudovej strany (EPP), môže sa usilovať o spojenectvo s poľskou vládnou stranou Právo a spravodlivosť.

Ako v piatok pre maďarský verejnoprávny rozhlas uviedol maďarský premiér Viktor Orbán, koreňom konfliktov s EPP sú nesúhlasné postoje Maďarska k imigrácii. O štatúte Fideszu sa má rozhodnúť 20. marca.

Právo a spravodlivosť nie je členom EPP a Orbán má blízky vzťah s jej lídrom Jaroslawom Kaczynskim. Podľa vyjadrení maďarského premiéra on sám preferuje zostať členom EPP, chcel by ju však reformovať, „aby v nej bol priestor pre protiimigračné sily ako sme my“.

Členské strany žiadajú vylúčenie Fideszu

Kandidát EPP na post šéfa Európskej komisie Manfred Weber začiatkom týždňa Orbánovi predostrel viacero podmienok, ktoré by mal Fidesz splniť, aby mohol zostať naďalej členom najsilnejšej európskej frakcie.

Okrem iného Orbána vyzval, aby zastavil štvavú kampaň proti Európskej únii (EÚ) a ospravedlnil sa za ňu. EPP doteraz nad Fideszom privieral oči, najmä preto, že členstvo tejto strany pre frakciu znamenalo v celoeurópskom súčte vždy významný počet hlasov v eurovoľbách a poslaneckých mandátov v EP navyše.

V utorok však EPP oznámil, že ďalší osud Fideszu v jej radoch je otázny. EPP sa tak rozhodla na základe listov od dvanástich členských strán z deviatich krajín, ktoré žiadajú vylúčenie alebo suspendovanie členstva Fideszu v EPP.

Útoky Orbána

Orbán na EÚ a jej predstaviteľov dlhodobo útočí, najnovšie napríklad napísal a distribuuje list všetkým občanom Maďarska, v ktorom píše, že vedenie únie „úmyselne oslabilo vonkajšie hranice“ bloku, aby vpustilo dnu viac migrantov.

List ide v línii viacerých doterajších vládnych reklamných kampaní, ktoré vykresľovali európskych predstaviteľov ako účastníkov sprisahania proti Maďarsku, na čele ktorého má byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros.

Na plagátoch, ktoré momentálne visia po celom Maďarsku, je napríklad vyobrazený Soros spolu s predsedom EK a členom EPP Jeanom-Claudeom Junckerom a sprievodný text uvádza, že lídri EÚ riadiaci sa pokynmi Sorosa „spúšťajú experimentálne imigračné projekty s africkými krajinami„.

Viac k témam: Európska ľudová strana (EPP), Fidesz, Právo a spravodlivosť (PiS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Orbán navrhol nového spojenca pre stranu Fidesz v prípade, ak ju európski ľudovci vylúčia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruský terorista a ultranacionalista Girkin sa obáva, že ho pre kritiku Putina postihne rovnaký osud ako Prigožina

Girkin to povedal pre ruský spravodajský kanál Baza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *