Home / SVET / Južná Kórea bude USA platiť viac za prítomnosť amerických vojakov v krajine

Južná Kórea bude USA platiť viac za prítomnosť amerických vojakov v krajine

SOUL 8. marca (WebNoviny.sk) – Južná Kórea a Spojené štáty podpísali dohodu, na základe ktorej bude Soul prispievať väčšou finančnou čiastkou na pôsobenie amerických vojakov v krajine.

Po viacerých kolách neúspešných rokovaní sa zástupcovia oboch štátov vo februári nakoniec dohodli na tom, že Južná Kórea v roku 2019 na tento účel vyčlení 924 miliónov dolárov (približne 824 miliónov eur). V minulom roku to bolo ešte 830 miliónov dolárov (takmer 741 miliónov eur).

Americký prezident Donald Trump tlačil na Soul, aby zvýšil svoj finančný podiel, čo vyvolalo v Južnej Kórei obavy, že by Washington mohol stiahnuť časť zo svojich 28 500 vojakov stacionovaných v tejto ázijskej krajine, ak tamojšia vláda túto požiadavku nesplní.

Juhokórejská ministerka zahraničných vecí Kang Kjong-wha a americký veľvyslanec Harry Harris podpísali dohodu o novom spolufinancovaní vojenskej prítomnosti v piatok. Dohodu ešte musí potvrdiť juhokórejský parlament.

Viac k témam: Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Južná Kórea bude USA platiť viac za prítomnosť amerických vojakov v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi neprestajne útočia na východe Ukrajiny, podľa veliteľa pozemských síl Syrského je situácia mimoriadne náročná

Rusi údajne nezastavujú svoju ofenzívu pozdĺž celej kontaktnej línie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *