Home / SVET / Južná Kórea bude USA platiť viac za prítomnosť amerických vojakov v krajine

Južná Kórea bude USA platiť viac za prítomnosť amerických vojakov v krajine

SOUL 8. marca (WebNoviny.sk) – Južná Kórea a Spojené štáty podpísali dohodu, na základe ktorej bude Soul prispievať väčšou finančnou čiastkou na pôsobenie amerických vojakov v krajine.

Po viacerých kolách neúspešných rokovaní sa zástupcovia oboch štátov vo februári nakoniec dohodli na tom, že Južná Kórea v roku 2019 na tento účel vyčlení 924 miliónov dolárov (približne 824 miliónov eur). V minulom roku to bolo ešte 830 miliónov dolárov (takmer 741 miliónov eur).

Americký prezident Donald Trump tlačil na Soul, aby zvýšil svoj finančný podiel, čo vyvolalo v Južnej Kórei obavy, že by Washington mohol stiahnuť časť zo svojich 28 500 vojakov stacionovaných v tejto ázijskej krajine, ak tamojšia vláda túto požiadavku nesplní.

Juhokórejská ministerka zahraničných vecí Kang Kjong-wha a americký veľvyslanec Harry Harris podpísali dohodu o novom spolufinancovaní vojenskej prítomnosti v piatok. Dohodu ešte musí potvrdiť juhokórejský parlament.

Viac k témam: Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Južná Kórea bude USA platiť viac za prítomnosť amerických vojakov v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mobilizácia prebieha „podľa plánu“, ale nie je dostatok výcvikových zariadení, hovorí Zelenskyj

Ukrajinci už cvičia v rámci Ukrajinskej légie v Poľsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *