Home / SVET / Podvýživa v Severnej Kórei ohrozuje celú generáciu detí, tvrdí OSN a žiada milióny dolárov

Podvýživa v Severnej Kórei ohrozuje celú generáciu detí, tvrdí OSN a žiada milióny dolárov

NEW YORK 7. marca (WebNoviny.sk) – Viac ako 43 percent populácie Severnej Kórey, teda približne jedenásť miliónov ľudí, trpí podvýživou. Organizácia Spojených národov (OSN) v stredu uviedla, že v krajine „je rozšírená chronická potravinová neistota a podvýživa„.

Zástupca kancelárie OSN v krajine Tapan Mishra sa vyjadril, že „rozšírená podvýživa ohrozuje celú generáciu detí, pričom každému piatemu dieťaťu sa v dôsledku toho zastavil rast„.

Pre obmedzenú lekársku pomoc a nedostatočný prístup k čistej vode a hygiene, „sú deti tiež vystavené riziku úmrtia, a to pre liečiteľné ochorenia„.

Žiadajú viac ako sto miliónov dolárov

Mishra vyhlásil, že OSN vlani požiadala o 111 miliónov dolárov určených na pomoc pre šesť miliónov najzraniteľnejších obyvateľov krajiny, pričom sa im podarilo získať len 24 percent tejto sumy.

Hovorca OSN Stéphane Dujarric v stredu novinárom povedal, že humanitárny tím OSN žiada 120 miliónov dolárov, ktoré „naliehavo potrebuje na záchranu životov 3,8 milióna ľudí„.

Potvrdil, že severokórejská vláda minulý mesiac požiadala medzinárodné humanitárne skupiny o pomoc v boji proti nedostatku jedla.

Niektorým deťom sa zastavil rast

Mishra vo svojej správe uviedol, že krajina trpí opakovanými prírodnými katastrofami, nedostatkom ornej pôdy, zlým prístupom k moderným poľnohospodárskym zariadeniam a hnojivám.

Podľa jeho zistení v krajine klesol počet detí, ktorým sa zastavil rast. V roku 2012 to bolo 28 percent a vlani 19 percent.

Dodal, že približne tri percentá detí do päť rokov, čo je zhruba 140-tisíc detí, „trpí vyčerpanosťou alebo akútnou podvýživou a hrozí im vyššie riziko úmrtia„.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov, podvýživa, vyhladované deti
Zdroj: Webnoviny.sk – Podvýživa v Severnej Kórei ohrozuje celú generáciu detí, tvrdí OSN a žiada milióny dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stúpol podiel obyvateľov Ukrajiny, ktorí by boli ochotní vymeniť časť územia za mier

Väčšina obyvateľov Ukrajiny, a to 55 percent, je však stále proti akýmkoľvek teritoriálnym ústupkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *