Home / SVET / Podvýživa v Severnej Kórei ohrozuje celú generáciu detí, tvrdí OSN a žiada milióny dolárov

Podvýživa v Severnej Kórei ohrozuje celú generáciu detí, tvrdí OSN a žiada milióny dolárov

NEW YORK 7. marca (WebNoviny.sk) – Viac ako 43 percent populácie Severnej Kórey, teda približne jedenásť miliónov ľudí, trpí podvýživou. Organizácia Spojených národov (OSN) v stredu uviedla, že v krajine „je rozšírená chronická potravinová neistota a podvýživa„.

Zástupca kancelárie OSN v krajine Tapan Mishra sa vyjadril, že „rozšírená podvýživa ohrozuje celú generáciu detí, pričom každému piatemu dieťaťu sa v dôsledku toho zastavil rast„.

Pre obmedzenú lekársku pomoc a nedostatočný prístup k čistej vode a hygiene, „sú deti tiež vystavené riziku úmrtia, a to pre liečiteľné ochorenia„.

Žiadajú viac ako sto miliónov dolárov

Mishra vyhlásil, že OSN vlani požiadala o 111 miliónov dolárov určených na pomoc pre šesť miliónov najzraniteľnejších obyvateľov krajiny, pričom sa im podarilo získať len 24 percent tejto sumy.

Hovorca OSN Stéphane Dujarric v stredu novinárom povedal, že humanitárny tím OSN žiada 120 miliónov dolárov, ktoré „naliehavo potrebuje na záchranu životov 3,8 milióna ľudí„.

Potvrdil, že severokórejská vláda minulý mesiac požiadala medzinárodné humanitárne skupiny o pomoc v boji proti nedostatku jedla.

Niektorým deťom sa zastavil rast

Mishra vo svojej správe uviedol, že krajina trpí opakovanými prírodnými katastrofami, nedostatkom ornej pôdy, zlým prístupom k moderným poľnohospodárskym zariadeniam a hnojivám.

Podľa jeho zistení v krajine klesol počet detí, ktorým sa zastavil rast. V roku 2012 to bolo 28 percent a vlani 19 percent.

Dodal, že približne tri percentá detí do päť rokov, čo je zhruba 140-tisíc detí, „trpí vyčerpanosťou alebo akútnou podvýživou a hrozí im vyššie riziko úmrtia„.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov, podvýživa, vyhladované deti
Zdroj: Webnoviny.sk – Podvýživa v Severnej Kórei ohrozuje celú generáciu detí, tvrdí OSN a žiada milióny dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi neprestajne útočia na východe Ukrajiny, podľa veliteľa pozemských síl Syrského je situácia mimoriadne náročná

Rusi údajne nezastavujú svoju ofenzívu pozdĺž celej kontaktnej línie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *