Home / SLOVENSKO / Košický kraj investuje do opravy ciest milióny eur, zrekonštruuje aj časti zničené povodňami

Košický kraj investuje do opravy ciest milióny eur, zrekonštruuje aj časti zničené povodňami

KOŠICE 6. marca (WebNoviny.sk) – Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v opravách ciest. V tomto roku na opravy, rekonštrukcie a údržbu mostov a ciest II. a III. triedy vyčlenil 49 miliónov eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.

Košický samosprávny kraj vlastní takmer dvetisíc kilometrov ciest, z toho v zlom technickom stave je takmer tretina z nich.

Cesty poškodené povodňami

V minulom roku sa nám podarilo opraviť viac ako 70 kilometrov ciest vo všetkých okresoch kraja, čo je trikrát viac ako rok predtým,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka. S opravami výtlkov už Správa ciest KSK začala. Rozsiahlejšie opravy a rekonštrukcie bude realizovať od druhej polovice marca.

Z úveru z Európskej investičnej banky chceme zrekonštruovať tri mosty a viac ako 40 kilometrov ciest za takmer 21 miliónov eur. Finančne najnákladnejšia bude rekonštrukcia takmer 22 kilometrov povodňami poškodených ciest v okrese Košice-okolie,“ uviedol Trnka.

Ide o cesty medzi Kysakom a Malou Lodinou, Kostoľanmi nad Hornádom, Družstevnou pri Hornáde, Trebejovom a Obišovcami za viac než dva milióny eur.

Okrem toho dostanú nový šat aj cesty medzi obcami Boliarov-Bačkovík, v intraviláne Spišskej Novej Vsi, spojka do Letanoviec, cesta medzi Bajanmi a Lekárovcami, medzi Malým Ruskovom a Plechoticami, Zemplínskym Jastrabím a Cejkovom ako aj v obci Drnava a spojka do Čučmy,“ uviedol riaditeľ Správy ciest KSK Jozef Rauch.

Z vlastných zdrojov opravia mosty

Z vlastných zdrojov vyčlenil kraj viac než 12 miliónov eur. Z nich chce väčšinu investovať do rekonštrukcie mostov. Opravy sa dočká napríklad most cez rieku Laborec pri Michalovciach a pri Vojanoch, most cez rieku Slaná v Brzotíne a aj most cez rieku Hnilec pri Gelnici.

S rekonštrukciami viacerých mostov sme začali už v minulom roku, dokončiť by sme ich chceli hneď, ako to počasie dovolí. Ide napríklad o most cez Olšavu za Olšovanmi, most za Veľkými Raškovcami, či most cez rieku Ondava pri Sirníku,“ doplnil riaditeľ.

Lacnejší typ asfaltovania

Šesť ciest chce kraj opraviť z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. V tomto roku chce opraviť cestu od obce Spišské Vlachy po Spišskú Novú Ves, ďalšie úseky by mali byť dokončené až o rok.

Už vlani začal kraj opravovať cesty technológiou tzv. studeného asfaltovania, ktorá je o 40 percent lacnejšia ako klasická asfaltová zmes. V tomto roku chce na opravy využiť aj tzv. mikrokoberec, ktorý je tiež o tretinu lacnejší.

Tieto technológie majú porovnateľnú kvalitu ako štandardné asfaltovanie. Využívajú sa najmä v extravilánoch a rovinatých terénoch. Vďaka úspore financií vieme opraviť väčšie množstvo ciest,“ uzavrel Rauch.

Viac k témam: KSK Košický samosprávny kraj, oprava ciest, Správa ciest KSK
Zdroj: Webnoviny.sk – Košický kraj investuje do opravy ciest milióny eur, zrekonštruuje aj časti zničené povodňami © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Žilinka upozorňuje Pellegriniho na vládnu novelu zákona o ochrane oznamovateľov, je podľa neho protiústavná

Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti Policajného zboru z radov príslušníkov Policajného zboru, ktorí ju momentálne požívajú, zanikne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *