Home / SLOVENSKO / Banská Bystrica sa snaží brániť nekontrolovanému množeniu mačiek, prenášajú neliečiteľné choroby

Banská Bystrica sa snaží brániť nekontrolovanému množeniu mačiek, prenášajú neliečiteľné choroby

BANSKÁ BYSTRICA 4. marca (WebNoviny.sk) – V Banskej Bystrici rozbehli dobrovoľníci z občianskeho združenia Bystrická mačačáreň kastračný program pouličných mačiek. V tomto roku získali aj dotáciu komisie životného prostredia na prehĺbenie činnosti v prospech zlepšenia životného prostredia v meste.

Ako informoval agentúru SITA poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Martin Turčan, cieľom programu je boj proti neliečiteľným chorobám.

Kastračný program podľa neho vo svojej krátkej existencii priniesol veľmi dobré výsledky a vďaka jeho podpore sa mestu podarilo vyriešiť niekoľko problematických lokalít.

Neliečiteľné choroby

Schválených štyritisíc eur tento rok poslúži na odchyt, vyšetrenie a kastráciu ďalších túlavých mačiek z divokých mačacích kolónií tak, aby sa zabránilo ďalšiemu nekontrolovateľnému množeniu, a tým aj šíreniu chorôb.

Naším cieľom v najbližších rokoch je v spolupráci s dobrovoľníkmi posunúť Banskú Bystricu medzi lídrov v oblasti starostlivosti o túlavé zvieratá. Chceli by sme preto hľadať aj ďalšie možnosti financovania a s dobrovoľníkmi zabezpečiť potrebnú starostlivosť pre celé mesto v boji proti neliečiteľným chorobám mačiek, ako sú AIDS, leukémia alebo iná smrteľná choroba, proti ktorej súčasná veterinárna medicína nevie bojovať,“ uviedol predseda komisie životného prostredia mesta Banská Bystrica Matúš Molitoris.

Uvedené choroby mačiek nie sú prenosné na človeka, ale v prípade kontaktu domáceho zvieraťa s nakazeným sa touto chorobou môže infikovať.

Choroby môžu aj prenášať

Testovanie mačiek v minulých rokoch ukázalo, že v centre mesta boli skoro všetky vonku odchytené mačky pozitívne na leukémiu alebo AIDS, na čo samospráva nemala žiadny dosah. Stav sa z roka na rok zhoršoval,“ spresnil Turčan, ktorý ako vtedajší viceprimátor stál pri projekte od jeho začiatku.

Som spokojný, že projekt, ktorý sme pripravovali ešte v minulom období a nerodil sa až tak ľahko, má progres. Mačky sú milé zvieratá, ale bohužiaľ pri slabej starostlivosti môžu nechtiac prenášať choroby. Prax ukázala, že v spolupráci so skúsenými dobrovoľníkmi sa podarilo zabezpečiť nielen starostlivosť o túlavé mačky, ale aj ich testovanie na choroby, ktoré prenášajú a taktiež ich povinnú kastráciu. Ak udržíme tento trend, veríme, že o pár rokov bude v Banskej Bystrici minimum chorých zvierat a nikto sa nebude musieť obávať kontaktu s nimi,” doplnil na záver poslanec s tým, že za dôležité považuje regulovanie nekontrolovateľného množenia mačiek.

Viac k témam: kastrácia mačiek, mačky
Zdroj: Webnoviny.sk – Banská Bystrica sa snaží brániť nekontrolovanému množeniu mačiek, prenášajú neliečiteľné choroby © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficov atentátnik Juraj Cintula putuje do väzby, sudca sa stotožnil s návrhom prokurátorky (video+foto)

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu neprijal písomný sľub obvineného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *